NFC چیست؟
به نظر شما ممکن است روزی برسد که دیگر نیازی به کیف پول نباشد و شما بتوانید تمام کارهای مالی و اطلاعاتی خود را با گوشی موبایلتان انجام دهید. مثلاً وقتی که از جلوی یک سینما عبور می کنید و پوستر فیلم مورد علاقه تان را می بینید اما فرصت ندارید تا کامل پوستر را بخوانید، به نظر شما چگونه می توان در کوتاه ترین زمان و با آسان ترین راه اطلاعات فیلم مورد نظر را پیدا کرد؟
Near field communication یا به اختصار NFC تکنولوژی جدیدی است که می توانید در بسیاری از فعالیت های روزمره به کمک ما بیاید. NFC یک فناوری استاندارد در تلفن های هوشمند و ابزارهای مشابه برای برقراری ارتباطات رادیویی و انتقال اطلاعات با یکدیگر و در مجاورت هم و در حدود چند سانتیمتر می باشد در حال حاضر این فناوری شامل تبادل داده ها می شود و راه اندازی یا نصب آن در برابر فناوری های ارتباطی پیچیده تری مثل Wi-Fi ساده تر است. شاید این برنامه شما را به یاد بلوتوث و یا واي فاي بیندازد اما بهتر است بدانید کاربردهای این برنامه در زندگی روزمره بسیار بیشتر از سایر تکنولوژی ها است.
امروز معمولاً تمام گوشی های اندروید این برنامه را دارند اما اگر هم نبود می توان به راحتی با نصب یک برچسب پشت باتری موبایل گوشی را مجهز به NFC کرد.
و اما کاربردهای NFC . . . .
شاید در بسیاری از فیلم ها و سریال های خارجی دیده باشید که در مترو مردم به جای کارت بلیط، گوشی خود را به دستگاه کارت خوان مترو نزدیک می کنند و به راحتی وارد می شوند. این دقیقاً همان NFC است. NFC این امکان را به ما می دهد که به جای استفاده از پول، کارت بانکی و یا کارت بلیط از گوشی خود کمک بگیریم. مثلاً در هنگام خرید به جای استفاده از پول نقد و کارت بانکی می توانید پس از تعیین مبلغ مورد نظر در دستگاه کارت خوان فروشگاه گوشی موبایل را به دستگاه نزدیک کنیم و پس از چند ثانیه و لرزش بسیار مختصر گوشی مطمئن شویم که پرداخت صورت گرفته است. البته برای پرداخت هایمان می توانیم رمز قرار دهیم که مثلاً NFC برای پرداخت های بیشتر از 50 یا 100 هزار تومان رمز درخواست کند. در این صورت فقط خودمان می توانیم از NFC استفاده کنیم و در صورتی که گوشی گم یا دزدیده شد اطلاعات و حساب بانکی مان در امان است.
و یا حتی اگر گوشی خود را بر روی اتیکت پوستر یا اتیکت کالا و . . . بگیرید و چند ثانیه صبر کنید می توانید تمام اطلاعات مورد نظرتان را به دست آورید. همچنین در صورتی فراهم بودن شرایط می توانید از NFC به جای کلید استفاده کنید و قفل در اتاقتان را باز کنید. امروزه بعضی از هتل ها این امکان را فراهم کرده اند.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا