RFID چیست؟
Radio-frequency identification یا RFID نوعی سیستم ارتباطی است که بدون نیاز به باتری و با کمک میدان های مغناطیسی و فرکانس های رادیویی به انتقال داده کمک می کند. البته برای این کار باید به شی یا محیط مورد نظر تگ های مخصوصی متصل باشد تا شناسایی و ردیابی خودکار انجام شود.
برای درک بهتر RFID به این مثال توجه کنید. مطمئناً بارها و بارها برای شما پیش آمده که در هنگام خروج از یک فروشگاه برای پرداخت هزینه مجبورید در یک صف طولانی بایستید تا صندوقدار کالاهای شما را یکی یکی از بارکدخوان بگذراند و قیمت ها وارد لیست فاکتور شود و چقدر بد است اگر یکی از بارکدها مخدوش شده باشد که در این وضعیت باید مشخصات کالا به صورت دستی وارد سیستم شود و این ها همه به معنی معطلی است. حالا اگر تگ های مخصوص به کالاها نصب شود و سیستم RFID وجود داشته باشد شما بدون معطلی می توانید از فروشگاه خارج شوید چون امواج تگ های نصب شده به گیرنده سیستم RFID فرستاده می شود و به راحتی مشخصات کالا ثبت می شود.
همچنین از این سیستم در کارخانه های بزرگ استفاده می شود و از این طریق می توان میزان پیشرفت محصول را شناسایی کرد چون سیستم مراحل مختلف کار و میزان پیشرفت را محاسبه می کند.
علاوه بر این در صنایع پزشکی و دارویی نیز می توان از این سیستم استفاده کرد مثلاً می توان تگ های انسانی را در بدن نصب کرد و از این طریق از میزان فشار خون، ضربان قلب و . . . مطلع شد.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا