ويلهلم کنراد رونتگن
ويلهلم کنراد رونتگن آلماني 120 سال پيش اشعه ايکس را کشف کرد. گرچه تابش اين اشعه بر بدن انسان با خطراتي همراه است، اما با اين کشف انقلابي بزرگ در علم پزشکي و صنعت در سراسر جهان بوجود آمد.
«ويلهلم کنراد رونتگن» فیزیکدان آلمانی در ۲۷ مارس ۱۸۴۵ در شهر لنپِ کشور آلمان متولد شد. رونتگن در هلند تحصیلات ابتدایی خود را گذراند و پس از به سوئیس سفر کرد و در «انستیتو تکنولوژی فدرال سوئیس» مشغول به تحصیل شد و توانست با مدرک دکترای فیزیک فارغ التحصیل شود. او پس از پایان تحصیلات به آلمان بازگشت و در دانشگاه ‌های استراسبورگ و گی ‌یسن مشغول به تدریس شد و پس از مدتی توانست استاد دانشگاه «وورزبورگ» شود.
رونتگن به فعالیت های علمی خود ادامه می داد تا اینکه در سال 1895 توانست اشعه ای جدید و ناشناخته را کشف کند. او در آزمایشگاهش مشغول تکرار آزمایش های فیزیکدانان گذشته بود که ناگهان متوجه وجود پرتویی جدید شد. او داشت آزمایش اشعه کاتد (1) را با لوله کروکس انجام می داد. او که لوله را در کاغذ سیاهی پیچیده بود و متوجه شد بخشی از کاغذ که به یک ماده فلوئورسنت آغشته شده بدون علتی روشن می شود. او این آزمایش را بارها تکرار کرد و به این نتیجه رسید که پرتو ناشناخته از کاتد نیست بلکه از صفحه آلومینیوم یا آنتی کاتد صادر می شود. بنابراین رونتگن اشعه ی جدیدی کشف کرد و چون نامی برای آن نداشت، پرتو جدید را «ایکس» نامید.
بله رونتگن کاشف اشعه ایکس است. اشعه ایکس، اولین کشف از سری کشفیات در مورد رادیو اکتیویته بود که شامل کشفیات بکرل، کوری، رادرفورد، ماکس پلانک، تامسون، انیشتین و انریکو فرمی می‌ شد.
اشعه ایکس طول موج کوتاه و دامنه نفوذ بسیار زیادی دارد و از اغلب مواد به غیر از استخوان و فلز عبور می کند. از اشعه ایکس در پزشکی و در شاخه های رادیوگرافی و رادیوسکوپی و همچنین در آنالیز مواد بلوری استفاده می شود.

برای آنالیز مواد بلوری استفاده‌های شایانی از این اشعه برده‌اند و در پزشکی تحت عنوان‌های رادیوگرافی و رادیوسکوپی به کار برده می‌شود.

رونتگن در سال ۱۸۹۶ به خاطر کشف اشعه ایکس نشان «رامفورد» و در سال ۱۹۰۱ اولین جایزه نوبل فیزیک را بدست آورد.


(1) دو قطعه فلز کاتُد (منفی) و آنُد (مثبت) که حداقل ۱۰۰۰۰ ولت برق دارند و در یک محفظه شیشه ‌ای بسته باشند، اگر فشار هوای درون محفظه کم شود، یک پرتو نامریی از قطب - به + مثبت می‌رود که به آن پرتو کاتدی می‌گویند. حالا اگر موادی را که خاصیت فلوئورسانس دارند در مقابل پرتو بگذارید، پرتو مرئی می‌شود.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا