زندگی نامه ارسطو
اَرَسطو یا ارسطاطالیس (به زبان یونانی آریستوتِلِس: Αριστοτέλης) در 384سال قبل از میلاد در شهر «استاگیرا» در یونان متولد شد. او از شاگردان افلاطون بوده و مانند او یکی از بزرگترین متفکران و بنیانگذار فلسفه علمی است. ارسطو در 17 سالگی به آتن رفت و در آکادمی افلاطون به مدت بیست سال مشغول به تحصیل شد و پس از مرگ افلاطون به عنوان معلم مشغول به کار شد. پنج سال بعد از مرگ افلاطون یعنی 342 سال قبل از میلاد به دعوت «فیلیپ مقدونی» به عنوان معلم اسکندر (مقدونی)، ولیعهد مقدونیه پا به دربار گذارد. در سال 325 قبل از میلاد به آتن مراجعت کرد و در آنجا مدرسه جدیدی را با نام «لایسیوم» تأسیس نمود. تألیفات او در زمینه ‌ها و رشته ‌های گوناکون از ‌جمله فیزیک، متافیزیک، شعر، زیست‌ شناسی، منطق، علم بیان، سیاست، دولت و اخلاق بوده‌ اند.
ارسطو به همراه سقراط و افلاطون از تأثیر گذارترین و بزرگترین فیلسوفان یونان باستان بوده‌ است. این سه تن، فلسفه غرب را بر پایه مباحث فلسفی پیش از سقراط بنیان نهادند. مکتب ارسطو در فلسفه «مشایی» بود و لقب «معلم اول» را داشت، او فلسفه را به عنوان «دانش هستی» تعریف می کرد. مکتب «مشایی» شاخه ای از فلسفه است که پیرو آموزه های ارسطو است. در این مکتب بیشتر بر «استدلال و برهان» تأکید می شود در صورتی که در فلسفه افلاطونی و اشراق علاوه بر استدلال «کشف و شهود» هم مهم است. البته مشاء در لغت به معنی «راه رونده» استو گفته می شود چون ارسطو در طول تدریس در مدرسه اش دائماً راه می رفت، مدرسه لایسیوم به مدرسه «مشائی» معروف شد.
ارسطو یکی از اولین فیلسوفان تحلیلی و واضع منطق نیز هست. او با در نظر گرفتن زمین در مرکز جهان و قرار دادن فلک های مختلف برای اجرام آسمانی (مثلاً فلک خورشید، فلک ثوابت و...) الگویی از جهان را ترسیم کرد. ارسطو چهار عنصر اساسی جهان را «آب، آتش، خاک و هوا» می ‌دانست به‌علاوه ی عنصر پنجمی به نام «اثیر» که معتقد بود اجرام آسمانی از آن ساخته شده‌ اند.
آثار ارسطو شامل اخلاق نیکوماخوسی، ارغنون، اعضای جانوران، برهان حرکت، تعبیرات، سیاست، فن شعر، فیزیک است. او بر بسیاری از فلاسفه در دورهای گوناگون تأثیر گذاشت و در ایران فارابی و ابن سینا پیرو مکتب او بودند. در سال 323 قبل از میلاد، بعد از مرگ اسکندر به اتهام بی اعتقادی و بدبینی محاکمه شد. به شهری به نام «ایوبا» رفته و در سال 322 قبل از میلاد در سن 62 سالگی در همانجا درگذشت.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا