زندگینامه الکساندر گراهام بل
گراهام بل در 3 مارس 1847 در ادینبورگ در اسکاتلند به دنیا آمد و در دانشگاه های ادینبورگ و لندن تحصیل کرد. در سال 1870 به کانادا رفت و مقیم بُستون شد. پدر او پروفسور الکساندر ملویل بل متخصص فیزیولوژی صدا، اصلاح گفتار و آموزش به ناشنوایان بود، به همین دلیل علاقه پسرش به مبحث صداها کاملاً طبیعی به نظر می رسید.
گراهام بل به کر و لال ها آموزش می داد تا چگونه صحبت کنند و در زمینه صوت و وسایلی که مردم بتوانند با آن ها حرف بزنند و گوش کنند، مطالعات زیادی کرده بود. این عوامل بینشی در او به وجود آورد تا مکانیزم کار تلفن را دریابد و آن را بسازد. در دهم مارس سال 1876 در شهر بستون کانادا وی اختراع تلفن را به ثبت رساند و در سال 1880 نیز تلفن نوری (فتوفون) را ساخت که کارایی خوبی نداشت. وی در زمینه مدولاسیون نور نیز آزمایشاتی انجام داد.
بیش از 130 سال پیش الکساندر گراهام بل شبی تا دیر وقت مشغول کار بود که ناگهان یک باتری واژگون می شود و اسید سولفوریک آن روی لباس های او می ریزد. بل با عصبانیت معاونش را صدا می کند در حالی که او در کارگاه زیر شیروانی بود و در وضع عادی صدا به او نمی رسید ولی وجود یک سیم تلگراف که از کارگاه زیر شیروانی تا داخل اطاق خواب بل در طبقه پایین امتداد داشت باعث شد که معاونش صدای او را بشنود. توماس واتسون معاون بل بعد از تقریباً 40 سال این حادثه را این طور بازگو می کند. بر عکس اولین پیام تلگرافی مورس که با جمله مقدس آنچه خدا اراده کرده است، شروع شد.
اولین پیام تلفنی بل با این جمله «آقای واتسون بیا اینجا با تو کار دارم» آغاز گردید. شاید اگر گراهام بل می دانست که در آستانه یک اختراع بزرگی است اولین پیام خود را با یک جمله جالب شروع می کرد. به عبارت دیگر بل موفق شده بود به سیم تلگراف یاد بدهد که حرف بزند. او توانست مدل های کامل تلفن های مغناطیسی و انواع دیگر تلفن را در نمایشگاه صدمین سالگرد استقلال ایالات متحده که در سال 1876 در فیلادلفیا برپا گردید به نمایش بگذارد. او و واتسون راه را برای آغاز یک سیستم ارتباطی که اثر عمیقی بر تمام جهان داشت هموار کرده بودند.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا