زندگینامه دکتر محمود حسابی
سید محمود حسابی، در سال 1281 (هـ.ش) از پدر و مادری تفرشی، در تهران زاده شد. تحصیلات ابتدایی خود را در بیروت در مدرسه کشیش های فرانسوی آغاز کرد. و همزمان تحت آموزش تعلیمات مذهبی و ادبیات فارسی قرار گرفت. استاد، قرآن کریم را حفظ و به آن اعتقادی ژرف داشت دیوان حافظ از بر داشته و به بوستان و گلستان سعدی، شاهنامه فردوسی، مثنوی مولوی و منشات قائم مقام، اشراف کامل داشتند.
دکتر حسابی تنها شاگرد ایرانی پروفسور انیشتین بوده و در طول زندگی با دانشمندان تراز اول جهان نظیر: شرودینگر، بورن، فرمی، دیراک، بوهر و ... و با فلاسفه و ادبایی همچون آندره ژید، برتراند راسل و ... تبادل نظر داشته اند. شروع تحصیلات متوسطه او مصادف با آغاز جنگ جهانی اول و تعطیلی مدارس فرانسوی زبان بیروت بود. از این رو، به مدت دو سال در منزل به تحصیل پرداخت. پس از آن در کالج آمریکایی بیروت به تحصیلات خود ادامه داد. در سن هفده سالگی لیسانس ادبیات، و در سن نوزده سالگی لیسانس بیولوژی را اخذ نمود. پس از آن در رشته مهندسی راه و ساختمان از دانشکده فرانسوی مهندسی در بیروت فارغ التحصیل شد. در آن دوران با اشتغال در نقشه کشی و راهسازی، به امرار معاش خانواده کمک می‌کرد. او همچنین در رشته‌های پزشکی، ریاضیات و ستاره شناسی به تحصیلات دانشگاهی پرداخت. دکتر حسابی در دانشگاه سوربن فرانسه، در رشتهٔ فیزیک به تحصیل و تحقیق پرداخت. در سال ۱۹۲۷ میلادی در سن بیست و پنج سالگی دانشنامه دکترای فیزیک خود را، با ارائهٔ رساله‌ای تحت عنوان «حساسیت سلول‌های فتوالکتریک»، با درجه عالی دریافت نمود. دکتر حسابی علاوه بر زبان فارسی، به زبان عربی، فرانسوی، انگلیسی و آلمانی تسلط داشت. در تحقیقات علمی خود از زبان‌های سانسکریت، لاتین، یونانی، پهلوی، اوستایی، ترکی، ایتالیایی و روسی نیز استفاده می‌نمود.
ایشان از سوی جامعه علمی جهانی به عنوان «مرد اول علمی جهان» سال 1990 میلادی برگزیده شدند و در کنگره «شصت سال فیزیک ایران» در سال 1366 شمسی لقب به «پدر علم فیزیک و مهندسی نوین ایران» به دست آورد. ایشان همچنین به دریافت بالاترین نشان علمی فرانسه یعنی دولاژیون دونور مفتخر گردید.
پروفسور حسابی، در 12 شهریور 1371 شمسی در بیمارستان دانشگاه ژنو، به هنگام معالجه قلبی، بدرود حیات گفتند. مقبره استاد، بنا به خواسته ایشان، در زادگاه خانوادگی، در شهر دانشگاهی تفرش، قرار دارد.

برخی فعالیت های دکتر حسابی در ایران
- تأسیس مدرسه مهندسی وزارت راه در سال 1928
- تأسیس دانشسرای عالی در سال 1929
- راه اندازی اولین ایستگاه هواشناسی در ایران در سال 1931
- نصب و راه اندازی اولین دستگاه رادیولوژی در ایران در سال 1931
- تعیین ساعت ایران در سال 1932
- تأسیس بیمارستان خصوصی «گوهرشاد» (به نام مادرش گوهرشاد حسابی) در سال 1933
- تأسیس دانشگاه تهران و دانشکده فنی در سال 1934
- تأسیس دانشکده علوم دانشگاه تهران در سال 1942
-تأسیس مرکز عدسی سازی اپتیک کاربردی در دانشکده علوم دانشگاه تهران، مؤسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران و اولین مرکز اتمی ایران در سال 1951
- تدوین قانون استاندارد و اولین مؤسسه استاندارد ایران در سال 1954
- تأسیس اولین رصدخانه نوین در ایران و اولین مرکز مدرن تعقیب ماهواره ها در شیراز در سال 1956
- پایه گذاری مرکز مخابرات اسدآباد همدان در سال 1959
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا