زندگی نامه ادوارد مونک
ادوارد مونک (مونش) در سال 1863 در نروژ متولد شد. او دوران کودکی سختی را پشت سر گذاشته بود و همین موضوع را در نقاشی هایش بروز داده بود، به طوری که او به عنوان هنرمندی کاملاً شخصی شناخته می شود، که حال و هوای زندگیش در آثارش متجلی شده است.
او به سبک اکسپرسیونیسم (هیجان گرایی) نقاشی می کشید. ادوارد به سینما نیز علاقه مند بود، در سال 1927 در پاریس یک دوربین کوچک خرید و چهار فیلم کوتاه غیر حرفه ای ساخت. مونک در طول سال های حیاتش چند سالی در پاریس زیست، اما تحت تأثیر شیوۀ نقاشان فرانسه قرار نگرفت. پس از فرانسه ده سالی را (تا 1909) در آلمان زندگی کرد.
مونک خیلی زود مادر و خواهرش را بر اثر بیماری سل از دست داد و به همین دلیل بیماری و مرگ در همه آثارش دیده می شود.
از مشهورترین نقاشی ‌های او چهار تابلوی مجموعه فریاد است که عموماً با نام جیغ نیز شناخته می ‌شود. او چهار تابلوی فریاد را در اواخر دهه ۱۸۹۰ میلادی و در طول اولین دهه قرن بیستم؛ به صورت رنگی و رشته‌ ای از طرح‌ های قلمی و زغالی نقاشی کرد. فریاد معروف ‌ترین اثر ادوارد مونک، «یکی از شاهکارهای هنر مدرن» و از الگوهای آشنایی با سبک اکسپرسیونیسم شناخته می‌ شود.
مونک در23 ژوئیه سال 1944 درگذشت. وقتی که مونک مرد باقیمانده آثارش به شهرداری اسلو داده شد که در سال 1963 پس از گشایش موزه مونک در وین، به نمایش درآمد. در این موزه ۱۱۰۰ نقاشی ۴۵۰۰ طراحی و ۱۸۰۰۰ چاپ از کارهای ادوارد به نمایش گذاشته شد. در حال حاضر موزه مونک مرکز رسمی کارهای اوست.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا