سبك رئاليسم
رئال به معنی واقعی و رئالیسم به معنی واقعی گری و حقیقت گرایی است. در سبک رئالیسم آثار متنوع و مهمی هم در هنر و هم در ادبیات خلق شده است. این سبک نوعی گرایش هنری است که اشیاء و موجودات را آنگونه که هستند نشان می دهد؛ زشت را زشت و زیبا را زیبا. مبنای کار رئالیست ها صداقت و صادقانه اندیشیدن است بنابراین آنها همه چیز بی کم و کاست و یا اضافه کردن چیزی نشان می دهند بنابراین از این نظر نقطه مقابل رمانتیک ها هستند.
از آنجا که مهم ترین و اساسی ترین ویژگی رئالیسم صداقت است، این سبک مورد توجه ویژه ی هنرمندان و ادیبانی قرار دارد که درباره موضوعات اجتماعی و سیاسی مانند مردم کوچه و بازار، دهقانان، کارگران و سایر اقشار جامعه فعالیت می کنند. رئالیسم علاوه بر اروپا در روسیه نیز بسیار مورد توجه بود.
از هنرمندان معروف این سبک می توان (در اورپا) گوستاو کوربه، ژان فرانسوا میله، انوره دومیه، ادوارد مانه (در روسیه) ایوان شیشکین، ایلیار پین، کرامسکوی را نام برد. معروف ترین و اصلی ترین هنرمند سبک رئال «گوستاو کوربه» نقاش فرانسوی بود. کوربه هر چه را که می دید دقیقاً با تمام مشخصات شبیه سازی می کرد. کوربه در جمله ای معروف می گوید «من نمی‌توانم فرشته‌ای را تصویر کنم، زیرا هرگز آن را به چشم ندیده‌ام!»
به عنوان مثال شما در تصویر شماره 1، تابلو سنگ شکنان (تقریباً 235 در 163 سانتی متر ) را می بینید که کوربه در 1849 با تکنیک رنگ و روغن کشیده است. او این تابلو را پس از مشاهده پیرمرد و پسربچه ای که در کنار جاده مشغول کار بوده اند کشیده است. متأسفانه این تابلو در جنگ جهانی دوم ناپدید شده است. در اثر دیگری از کوربه (تصویر شماره 2) بی تفاوتی و بی روحی مردم در یک مراسم تدفین نشان داده می شود. این تابلو که « مراسم تدفین در اورنان» (تقریباً 660 در 300 سانتی متر) نام دارد در سال 1849 کشیده و در موزه لوور پاریس نگه داری می شود. نقاش در این تابلو واقعیت مرگ و زندگی را نشان می دهد. او هیچ قهرمانی را تصویر نمی کند بلکه واقعیت زندگی روزمره و جامعه را به تصویر می کشد. در این اثر مردم بسیار عادی، بی روح و بی اهمیت با لباس های یکدست دعای تدفین را می خوانند. شاید این تابلو در نگاه اول ویژگی منحصر به فردی نداشته باشد اما در قرن نوزدهم به یکی از موضوعات مهم و تأثیر گذار در زمینه انسان دوستی و اصلاح روابط اجتماعی تبدیل شد.
شما در ادامه می توانید برخی از آثار سبک رئالیسم را ببینید.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا