جشنواره فیلم کودک و نوجوان
جشنواره فیلم کودکان و نوجوانان یا «جشنواره فیلم کودک»، جشنواره‌ ای از فیلم های سینمایی است که برای کودک و نوجوان و با حضور آنها به عنوان بازیگر، داور و خبرنگار از سال ۱۳۶۱ تا کنون برگزار شده و امسال سی امین دوره خود را آغاز کرده است. این جشنواره در دو بخش سینمای ایران و سینمای بین الملل برگزار می شود. هر بخش نیز شامل
الف- فیلم‌ های سینمایی
ب- آثار بلند داستانی (غیر سینمایی)
ج- فیلم ‌های کوتاه و نیمه بلند
د- فیلم ‌های پویانمایی (سینمایی، کوتاه و نیمه بلند)
می شود. در هر یک از بخش های نامبرده نیز، جوایزی به برگزیدگان فیلمنامه، کارگردانی، بازیگری، بهترین فیلم و جایزه ویژه هیأت داوران اهدا می شود. علاوه بر این در جشنواره فیلم کودک جایزه به نام «شهید نوجوان بهنام محمدی» نیز وجود دارد که در این بخش تندیس زرین شهید بهنام محمدی به تهیه کننده یا کارگردان یک فیلم اهدا خواهد شد.
همچنین در این جشنواره، جایزه ای به نام «سیفژ» اهدا می شود. یک هیأت داوری بین ‌المللی (یک ایرانی و دو خارجی) که از سوی سازمان سیفژ (سازمان بین ‌المللی فیلم‌ های کودک و نوجوان) معرفی شده اند، جایزه اصلی این سازمان جهانی را به بهترین فیلم بلند جشنواره اهدا خواهد کرد. این جایزه به تشخیص هیأت داوران، به کارگردان یا تهیه‌کننده فیلم اهدا خواهد شد.
این هیأت یک دیپلم افتخار نیز به یک فیلم کوتاه یا نیمه بلند (اعم از سینمایی یا پویانمایی) اهدا خواهد کرد.

جشنواره فیلم کودک با اهداف زیر برگزار می شود:
«الف) معرفی آثار برتر سینمای کودک و نوجوان در عرصه ملی و بین ‌المللی و تقدیر از پدیدآورندگان این آثار
ب) زمینه ‌سازی حضور فعالان سینمای کودک و نوجوان در بخش ‌های متنوع جشنواره
ج) رشد و رونق تولید و نمایش در سینمای کودک و نوجوان، از طریق زمینه سازی برای تبادل اندیشه و تعامل میان دست ‌اندرکاران سینمای کودک و نوجوان، صاحب نظران و مخاطبان»

یکی از مهمترین ویژگی های این جشنواره توجه خاص به داوران کودک و نوجوان است. البته باید بدانیم که داوران اصلی این جشنواره کودکان و نوجوانان هستند، حتی اگر عضو هیأت داوری نباشند. همچنین در این جشنواره کودکان و نوجوانان علاقه مند می توانند در وطل روزهای برگزاری به عنوان «خبرنگار» فعالیت کنند.

این روزها یعنی (9 تا 15 تیر ماه 96) در شهر اصفهان سی امین دوره جشنواره در حال برگزاری است. با احتساب این دوره تا کنون جشنواره فیلم کودک 19 دوره در شهر اصفهان، ۶ دوره در شهر تهران، ۴ دوره در شهر همدان و یک دوره در شهر کرمان برگزار شده ‌است.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا