هدفمند زندگی کنید
برای خودتان هدف تعیین کنید. هدف هایی که با خلقیات، علایق، استعدادها و توانایی های شما همسو باشد. برای اینکه بتوانید اهداف درستی تعیین کنید، لازم است با ابعاد مختلف شخصیت خود آشنا باشید. به طور کلی انسان ها دارای پنج بعد هستند:
1-روحی: این بعد انسان را به پرسشگری درباره محیط اطراف خود سوق می دهد و حقیقت جویی، کنجکاوی و بازیگوشی را شامل می شد. کلاس های تفکر خلاق، پرورش خلاقیت و . . . برای پرورش این بعد از انسان است.
2-اخلاقی: نیکی و نیکوکاری، درستکاری، صداقت، کمک به همنوعان و . . . شامل این بُعد می شود. دروس دینی و معارف برای ایجاد تغییر و تحول در این بُعد است.
3-عقلایی: محاسبه، تجزیه و ترکیب، قضاوت، پیش بینی و مفاهیمی از این دست در بُعد عقلایی جای دارد. در نظام آموزش، درس ریاضی برای تقویت و پرورش همین بعد در نظر گرفته شده است.
4-روانی: دوستی و دوست یابی، درد و رنج، عشق و محبت و ... در این بعد قرار دارند.
5-جسمانی، فعالیت هایی مانند دویدن، نشستن و حرکات مختلف بدن را شامل می شود.

متأسفانه در سیستم آموزشی کشور ما درسی به عنوان «هدف گذاری» وجود ندارد و اهمیت این موضوع درک نمی شود و بنابراین تعداد زیادی با این موضوع مهم آشنا نیستند. هدف گذاری به ما انگیزه و پشتکار می دهد. اگر زندگی نامه افراد موفق و تأثیرگذار جهان را مطالعه کنید به یک موضوع مشترک می رسید، اینکه همه آنها در زندگی شان هدف های بلند مدت داشته اند. آنها توانسته اند با کمک شناسایی ابعاد شخصیتی خود و به کارگیری توانایی هایشان و تعیین هدف؛ رو به جلو حرکت کنند و موفق شود. حتماً آنها هم در زندگی شان روزهایی داشته اند که بنا به دلایلی با شکست روبه رو شده اند اما از هدف بلند مدت خود دست نکشیده اند، بنابراین اگر شما هم در زندگی خود اهدافی داشته اید که به آنها نرسیده اید، ناامید نشوید. گاهی افراد برای اینکه به علت ناکام ماندن اهداف شان، دچار سرخوردگی نشوند، از هدف گذاری دور می شوند و تصمیم می گیرد در جریان زندگی قرار بگیرند و بی هدف و برنامه روزهای زندگی شان را پشت سر بگذارند و این یک اشتباه بسیار بزرگ است.
سعی کنید در طول هفته روزهایی را به گفتگو درباره افراد موفق و هدفمند اختصاص دهید و حتی اگر والدین شما از اهمیت این موضوع بی اطلاع هستند، شما برای آنها توضیح دهید. در مرحله اول درباره افراد موفقی که در اطراف خود و میان دوستان و آشنایان می شناسید صحبت کنید. آیا همه آنها در شرایطی بسیار خوب و ایده آل زندگی کرده اند و بدون هیچ مشکلی به موفقیت رسیده اند؟ مطمئناً این طور نیست، پس با خانواده و در حضور والدین در این باره صحبت کنید، کم کم از افراد موفق جامعه و سپس جهان صحبت کنید تا هدف گذاری به موضوع اول زندگی تان تبدیل شود.
شما نوجوانان عزیز در سن مهمی قرار دارید و لازم است با برنامه ای صحیح و محکم وارد دوران جوانی شوید. به خودتان و توانایی هایی که دارید و ابعاد شخصیت تان فکر کنید و با خودشناسی موفق به تعیین یک برنامه و هدف برای زندگی تان شوید.
خودتان را اسیر حرف ها و برداشت های دیگران از خودتان نکنید. مثلاً اینکه بقیه شما را چگونه شناخته اند نباید شما را از اهدافتان دور کند. اگر شما را آدمی درون گرا، آرام و بدون هیجان می شناسند اما شما با خودشناسی می دانید که چنین شخصیتی ندارید، پس خودتان را گول نزنید. آرزوها و اهداف شما باید براساس شخصیتی که خودتان از خودتان می شناسید اتفاق بیفتد نه شخصیتی که دیگران از شما ساخته اند.
جمله معروفی وجود دارد که می گوید: «شما آن چیزی نیستید که فکر می کنید، شما آنچه که فکر می کنید، هستید.» یعنی این فکر ما و نوع نگاه ما به دنیاست که زندگی مان را می سازد. اگر در زندگی تان دچار مشکلی شده اید، بهتر است فکرتان را تغییر دهید تا زندگی تان تغییر کند. در جا نزنید، با پشتکار برای خود هدف تعیین کنید و رو به جلو حرکت کنید.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا