با برنامه زندگی کنید.. از چیزی نترسید (2)
به کارها و اهدافی که داشته اید و به آنها نرسیده اید، فکر کنید. خوب حالا مسیری را که طی کرده اید و در پایان با شکست مواجه شده اید را بررسی کنید. کجاها اشتباه کردید؟ چه کاری باید می کردید که نکردید؟
در هدف گذاری برای زندگی تان همان طور که باید به موفقیت فکر و به سوی آن حرکت کنید، باید بدانید که گاهی همه چیز آنطور که می خواهیم پیش نمی رود. پس نباید از شکست بترسید چون باز هم مثل «ترس از موفقیت» دچار در جا زدن می شوید. یعنی می ترسید که شکست بخورید پس در همان جایی که هستید می مانید و به همان چیزهایی که دارید قانع می شوید. همیشه گفته اند شکست مقدمه پیروزی است. این جمله کاملاً صحیح است چون با شکست به نقاط ضعف و اشتباهاتمان پی می بریم و آنها را برطرف می کنیم و دوباره به سوی هدف قدم برمی داریم. پس شکست آنقدرها هم که به نظر می رسد، بد نیست.
رسیدن به موفقیت همیشه سختی هایی داشته، اصلاً اگر بدون سختی و خیلی راحت به هدف برسید لذتی از موفقیت نخواهید برد. سختی ها شخصیت ما را شکل می دهد و قوی می کند. شاید در مسیر رسیدن به هدف بارها و باهرها مجبور شوید به عقب برگردید، شاید افرادی باشند که شما را ناامید کنند، حتی تلاش شما را مسخره کنند و .... تمرین کنید که ناامید نشوید و در چنین مواقعی ناشنوا باشید. بله؛ ناشنوا باشید تا صداهایی که می گویند «نمی شود» «پشیمان می شوی» «نمی توانی» «لقمه اندازه دهانت بردار» و .... را نشنوید. البته این به این معنا نیست که کسانی که این گونه برخورد می کنند دشمن شما هستند یا با شما مشکلی دارد، نه اینطور نیست، فقط آنها دلسوزی منفی گرایانه ای دارند که نباید تحت تأثیر آن قرار بگیرید.
هدف یک خواسته است که انسان با تمام وجود آن را می خواهد، خود را نسبت به آن متعهد می داند و با تمام نیرو به سمت آن حرکت می کند. اگر در زندگی تان هدفمند و با برنامه زندگی کنید، راه رسیدن به خواسته تان را پیدا می کنید. حتی اگر موانع زیادی سر راه تان باشد؛ آنها را نادیده می گیرید، کنار می ذارید و محکم قدم برمی دارید.
در سالی که برای کنکور درس می خواندم دختری در مدرسه ما بود که شدیداً به رشته پزشکی علاقه داشت و حتی برای روزهایی که در این رشته تحصیل می کند برنامه ریزی کرده بود. او در خانواده ای پرجمعیت و در یک خانه کوچک که فقط یک اتاق داشت زندگی می کرد. او برای درس خواندن حمام خانه را انتخاب کرده بود و روزها بعد از مدرسه در گوشه حمام بدون داشتن کمترین امکانات، کتاب های تست مختلف، پشتیبان و .... و حتی با وجود مشکلاتی که در یک خانواده پر جمعیت و کم درآمد وجود دارد؛ درس می خواند، او موفق شد و الان یکی از پزشکان شهر اصفهان است. او به هدف اش رسید چون این خواسته را با جان و دل دوست داشت و توانست از بین موانع مختلف راه روشن موفقیت را پیدا کنید. مطمئناً او هم در راه رسیدن به هدفش مشکلاتی داشته و افرادی بوده اند که او دلسرد و ناامید کنند اما او با بی تفاوتی نسبت به همه این منفی بافی ها مصمم قدم برداشته و با توکل به خدا موفق شده است.
از این نمونه ها زیاد هستند، پس شما هم می توانید به یکی از نمونه های افراد موفق تبدیل شوید. کافی است خودتان را بشناسید که از زندگی چه می خواهید و چه هدفی دارید.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا