در خانه تربچه بکارید
اولین بار در کشور فرانسه بود که تربچه کاشته شد. تربچه انواع مختلف و طرفداران زیادی دارد. زمان برداشت تربچه بستگی به نوع آن دارد، بنابراین برای کاشت این سبزی به موارد زیر توجه کنید:

«1 – تربچه قرمز گرد که بسیار زودرس بوده و بعد از 22 روز قابل برداشت است.
2 – تربچه قرمز نوک سفید که جنس آن بسیار مرغوب بوده و در مدت 28 روز قابل بهره برداری است.
3 – تربچه سفید گرد که در مدت 35 روز پس از کاشت قابل بهره برداری است.
4 – تربچه گرد صورتی که در مدت 28 روز قابل بهره برداری است و قطر آن ممکن است به 5 سانتی متر هم برسد بدون آن که وسط آن پوک شود.
5 – تربچه بلند که حالت کشیده دارد، بسیار ترد و لذیذ است و قابلیت کشت آن در تمام طول سال وجود دارد.»

هوای معتدل و نسبتاً سرد برای رشد تربچه دمای مناسبی است، اگر هوا خیلی گرم یا خیلی سرد و یخ زده باشد، تربچه پوک و تلخ و برگ های آن سیاه می شوند. شرایط کشت تربچه در مکان های مختلف متفاوت است.

قبل از کاشت بذر تربچه خاک را آماده کنید. برای تربچه خاک های سبک مانند «خاک برگ» مناسب است. بذر تربچه را با فاصله ی 2 تا 4 سانتیمتر، و در ردیف هایی با فاصله 30 سانتیمتر در خاک قرار دهید. در طول 5 روز بذرها جوانه می زند و از این پس باید مواظب آبیاری آن باشید. تا زمان جوانه زدن و سبز شدن، هر روز، وقتی دو برگی شد هر هفته و تا زمانی که تربچه ها درشت شوند، به حد معمول و در حدی که خاک رطوبت خود را حفظ کند به آب نیاز دارد. اگر زیاد به تربچه آب دهید فقط برگ می دهد و تربچه ها پوک می شوند.
اگر پس از رشد تربچه ها، آنها برداشت نکنید یا دیر برداشت کنید، برگ های تربچه رشد و پس از مدتی گل می دهد و اگر باز هم به آنها زمان دهید در ساقه های تربچه کیسه هایی شکل می گیرد که درونشان بذر وجود دارد.

*اگر تربچه کاشتید، از زمان کاشت بذر تا برداشت عکس بگیرید و با گزارش کارتان برای ما بفرستید. تا با نام خودتان را در سایت قرار دهیم.*
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا