کاشت جعفری در گلدان - سبزه عید
بیایید امسال برای نوروز سبزی بکاریم که بتوانیم برای مدت ها از آن استفاده کنیم. چون با سبز کردن بقیه بذرها بدون خاک، مجبوریم پس از مدت کوتاهی آن ها را دور بیندازیم، اما اگر بذرها را داخل گلدان بکاریم، می توانیم برای مصرف خانواده از آنها استفاده کنیم و حتی پس از مدتی و با قوی شدن ریشه سبزی را به باغچه منتقل کنیم.
ما «جعفری» را برای آموزش در نظر گرفته ایم.
جعفری یک گیاه دوساله است که در زمین یا یاغچه می توان شاخه های سبز آن را به مدت دو سال نگه داشت. بذرهای جعفری ریز و سبز متمایل به خاکستری هستند. عطر خوشی دارند که با بوییدن به راحتی می توان بذر جعفری را از سایر بذرها تشخیص داد.
برای کاشت بذرها بهتر است اول بذرهای خریداری شده را تمیز کنیم. یعنی مانند وقتی که حبوبات را تمیز می کنید، مقداری از بذر را داخل سینی بریزید و بذرهای شکسته شده یا سوراخ را جدا کنید. چون این بذرها سبز نمی شوند و حتی ممکن است مانع رشد بقیه بذرها شوند.
بهتر است بذر جعفری را به مدت دو ساعت در آب خیس کنید تا آماده کشت شود. البته می توانید این زمان به دو روز هم افزایش دهید تا برگ های جعفری زودتر سبز شوند. بعد از اینکه زمان خیس خوردن بذرها تمام شد، آنهه را روی پارچه نخی بریزید تا نم آنها گرفته شود.
حالا نوبت کاشت بذر است. خاک را الک کنید و لایه لایه و بدون فشار داخل گلدان بریزید. بهتر است خاک را با مقداری خاک ماسه ای مخلوط کنید. گلدان را تا جایی که یک تا دو بند انگشت با دهانه فاصله دارد از خاک پر کنید و بذرها را روی خاک بریزید. لازم نیست روی بذرها را خیلی خاک بریزید، هر بذر به اندازه دو برابر اندازه اش به خاک نیاز دارد و اگر بیشتر خاک بریزید، بذر خفه می شود. حتی می توانید روی بذر خاک نریزید چون کم کم بذرها جوانه می ریزد و در خاک محکم می شود. در هر حال بعد از کاشت، پارچه نخی یا روزنامه روی بذرها بکشید و آن را مرطوب کنید. گلدان را به مدت 5 روز در جای گرمی قرار دهید و مواظب باشید رطوبت خاک از بین نرود. دمای مناسب برای کاشت سبزی در گلدان و در محیط خانه بین ۸ تا ۱۶ درجه‌ی سانتیگراد است. وقتی که بذرها جوانه زد و کمی بالا آمد روزنامه یا پارچه را بردارید. جعفری به سرما مقاوم است و اگر در جای خنک نگه داری شود مقاومت بیشتری خواهد داشت. جعفری بین 20 تا 25 روز رشد می کند، بنابراین از امروز می توانید مقدمات کاشت جعفری را فراهم کنید تا سبزه عیدتان به موقع آماده شود.
وقتی که شاخه های جعفری بلند شد، سر برگ ها را جدا و مصرف کنید، پس از مدتی دوباره برگ ها رشد خواهد کرد، می توانید کمی کود کامل تهیه و با آب مخلوط کنید و در سطح خاک بریزید تا تقویت شود. جعفری گیاه ضد آفت است اما برای اطمینان، کمی آب و الکل را مخلوط کنید و روی برگ ها اسپری کنید تا مانع آفت زدگی جعفری شود.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا