مهندس پزشکی- قسمت اول: معرفی رشته
مهندسی پزشکی کاربرد علوم مهندسی در حوزه پزشکی برای تشخیص و درمان بیماری ها است. یعنی یک مهندس پزشکی برای درمان بهتر و سریعتر بیماری ها نیازهای حوزه پزشکی را شناسایی می کند و برای رفع آنها اقدام می کند. رشته مهندسی پزشکی به طراحی، ساخت و نگهداری ابزار و تجهیزات پزشکی برای مراحل مختلف درمان از پیشگیری تا درمان نهایی، می پردازد.
رشته مهندسی پزشکی یک تخصص میان رشته ای محسوب می شود چون علاوه بر حوزه پزشکی و درمانی با سایر رشته و علوم بسیار مرتبط است.
به طور کلی رشته مهندسی پزشکی در 3 حوزه ی زیر فعالیت می کند: 1- طراحي و ساخت، 2- تعمير و نگهداري و بهينه‌سازي، 3- خريد و فروش تجهيزات پزشکي می کند.

در حوزه طراحی و ساخت، دستگاه های آزمایشگاهی و تجهیزات آنها، سیستم های عکس برداری و تصویرگری پزشکی، سیستم های اندازه گیری پزشکی و بیمارستانی و قطعات و اندام های مصنوعی بدن طراحی و ساخته می شود.
علاوه بر این در رشته مهندسی پزشکی تعمير، نصب، راه‌اندازي و نگهداري وسايل مورد نياز حوزه پزشکی نیز صورت می گیرد که در این زمینه لازم است فارغ التحصیلان و افراد شاغل در این رشته در مورد قطعات و تمام ویژگی ها و خصوصیات وسایل و دستگاه ها و نحوه تعمیر و بازسازی آنها اطلاعات کافی داشته باشند.

همچنین فارغ التحصیلان این رشته با توجه به تخصصشان می توانند در زمینه خرید و فروش تجهیزات پزشکی فعالیت کنند.
نکته مهم در این رشته این است که هر یک از فارغ التحصیلان در مقاطع بالاتر می توانند در یکی از گرایش های، بیوالکتریک، بیو مکانیک، بیومواد و تخصص بالینی ادامه تحصیل دهند و با تخصص های جدید خود در سایر زمینه های این رشته فعالیت کنند. به عنوان مثال یک مهندس پزشکی با تخصص بیوالکتریک می تواند در زمینه طراحی، تجهیز و نگهداری دستگاه های پزشکی و یا سفارش آنها از خارج از کشور فعالیت کند. و یا متخصص بیو مکانیک در حوزه علم مکانیک و استفاده از آن در حوزه پزشکی و علوم زیستی فعالیت می کند. به عنوان مثال در مورد ساخت اندام های بدن و نحوه حرکت آنها و همچنین سازگار بودن اندام مصنوعی با بدن انسان می توان از تخصص مهندس پزشکی بیومکانیک استفاده کرد.
مهندس پزشکی با تخصص بیومواد باید اطلاعات کافی و لازم درباره شیمی و فیزیک مواد داشته باشد، تا در حین طراحی و ساخت اندام های مصنوعی و . . . بتواند سازگاری این اندام ها با بدن را بررسی کند.
مهندس پزشکی با تخصص بالینی همراه با گروهي از پزشكان، پرستارها و تكنسين ها يك تيم درماني از تکنولوژی در فرآيندهاي درمان بيماري های بالینی استفاده می کند. علاوه بر این، مهندس پزشکی با تخصص بالینی می تواند تجهيزات مورد نياز پزشكان و بيمارستان را در زمينه هاي خاص طراحي کند.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا