مهندسی عمران
این رشته یکی از رشته های پرطرفدار در میان رشته های فنی و مهندسی است. در این رشته تلاش می شود تا افرادی متخصص در زمینه طراحی، محاسبه و اجرای پروژه ‌های ساختمانی، صنعتی، راه‌ سازی و تأسیسات آبی و نظارت بر حسن اجرای طرح های عمرانی در زمینه‌ های فوق، همکاری با مهندسان مشاور و محاسبه در زمینه ‌ی فعالیت های ذکر شده؛ تربیت گردد.
دانشجوی مهندسی عمران باید درباره سازه، خاک و پی، راه و ترابری و هیدرولیک مطالعه کند. یعنی هم به طراحی و نحوه ساخت اسکلت ساختمان ‌ها، پل، فرودگاه و تونل و . . . و هم به مطالعه رفتار زمین و بناهای فنی، بررسی نوع خاک زمین مورد نظر و شکل سازه ‌ای که قرار است ساخته شود، مسلط باشد تا بتواند به خوبی طراحی و اجرا کند.
فارغ ‌التحصیلان این رشته می‌ توانند در وزارتخانه ‌ها مانند راه‌ و ترابری، مسکن و شهرسازی و نیرو و همچنین شرکت های دولتی و شرکت های خصوصی و مهندسان مشاور به کارهای طراحی ، محاسبه و اجرا بپردازند.
برای ورود به این رشته لازم است دیپلم ریاضی و فیزیک داشته باشید. خوشبختانه اکثر دانشگاه ها در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا دانشجو مهندسی عمران می پذیرند و بنابراین در صورت علاقه منید می توانید در مقاطع بالاتر ادامه تحصیل دهید. لازم به ذکر است در بعضی از رشته ها، دانشجو بعد از مقطع کارشناسی می تواند برای دوره کارشناس ارشد وارد رشته مهندسی عمران شود، مانند مهندسی آب

سرفصل دروس مهندسی عمران و تعداد واحدهایی که در دوره کارشناسی در دانشگاه بتید پشت سر گذاشته شود به قرار زیر است:

تعداد کل واحدها : 140 واحد
دروس عمومی : 20 واحد
دروس پایه : 20 واحد
دروس اصلی و تخصصی الزامی : 63 واحد
دروس اختیاری : 37 واحد

نام برخی از دروس این رشته عبارتند از :
رسم فنی و نقشه کشی ساختمان، نقشه برداری 1 و عملیات، مصالح ساختمانی و آزمایشگاه، تکنولوژی بتن، آزمایشگاه تکنولوژی بتن، طراحی معماری و شهرسازی، استاتیک، دینامیک، مقاومت مصالح 1 و 2، تحلیل سازه ها 1 و 2، سازه های بتن آرمه 1 و 2، پروژه سازه های بتن آرمه، سازه های فولادی 1 و2، زمین شناسی مهندسی، مکانیک خاک، آزمایشگاه مکانیک خاک، مهندسی پی، مکانیک سیالات، هیدرولیک و آزمایشگاه، روش های اجرای ساختمان، راهسازی، پروژه راهسازی، روسازی راه، متره و برآورد و پروژه، مهندسی محیط زیست
همچنین پس از گذارندن این دروس، دانشجوی این رشته می بایست دوره کارآموزی را هم پشت سر گذارد و پروژه ای از فعالیت هایی که در دوره کارآموزی انجام داده، ارائه کند.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا