پزشک
شاید اولین شغلی که اکثر ما، در کودکی برای خودمان تصور می کردم، «پزشک» بوده است. شاید شما هم روزهایی خود را در لباس سفید پزشک، یا گوشی پزشکی و در حال معاینه بیمار دیده باشید؛ اما درباره این شغل چه می دانید؟ چقدر با شرایط کاری، مزایا و مشکلات این شغل آشنا هستید؟ این شغل اسم و عنوانی جذاب دارد اما سختی ها و شرایط متفاوتی با سایر شغل ها دارد.
اولین توانایی که باید برای ورود به این شغل داشته باشید، حس انسان دوستی و کمک به همنوع است. شما در این شغل باید برای درد و بیماری همنوع خود اهمیت قائل باشد تا بتوانید با دقت معاینه و تشخیص و راه درمان ارائه دهید.
باید صبر و تحمل بالایی داشته باشید تا در هنگام مواجهه با هم وطن بیمار خود، آرامش تان را حفظ کنید و او را درمان نمایید.
باید بتوانید در شرایط بحرانی بیمار و خانواده اش را امیدوار نگه دارید.
باید مهارت، سرعت العمل و دقت بالایی در تشخیص و درمان داشته باشید. باید در تهیه و تنظیم پرونده بیمار دقیق و منظم باشید و هیچ وقت سابقه ی بیمارتان را گم یا فراموش نکنید.
باید در تجویز دارو دقیق عمل کنید و از دانش روز پزشکی آگاه باشید تا داروهای بهتری استفاده کنید.
باید روحیه کار گروهی داشته باشید چون معمولاً پزشکان ساعاتی را در درمانگاه ها و بیمارستان ها می گذرانند، پس باید روحیه همکاری در گروه داشته باشید. یا حتی ممکن است بیماری داشته باشید که برای درمان به یک تیم پزشکی نیاز داشته باشید، پس باید بتوانید با یک گروه همکاری لازم را داشته باشید.
شاید شنیده باشید؛ کسی که می خواهد پزشک شود نباید از خون بترسد. اما ما می گوییم بهتر است یک پزشک از خیلی چیزها نترسد، مثلاً از دیدن یک جسد نترسد. چون در اولین روزهایی که وارد دانشکده پزشکی می شوید، برای شناخت بهتر و دقیق تر بدن انسان، نمی توانید فقط از کتاب کمک بگیرید، چون در این زمینه، هیچ کتاب مانند بدن انسان نمی تواند شما را کمک کند. شاید اسم «اتاق تشریح» را شنیده باشید. اتاق تشریح بهترین کلاس برای شناخت دقیق و جزئی بدن انسان است. در این کلاس از نزدیک بدن یک انسان را شکافته و بخش های مختلف آن را دیده و بررسی می کنید. پس در این رشته و شغل ترس را کنار بگذارید.
علاوه بر ترس، باید توانایی کنترل و بروز صحیح احساسات را داشته باشید. شاید بیماری که معالجه می کنید یکی از اقوام و دوستان شما باشد، پس باید در این موقعیت تمرکزتان بر روی درمان باشد و احساساتی برخورد نکنید. یا حتی بیمارتان از دنیا برود، باید احساس خود را کنترل کنید، چون به هرحال انسان از مرگ و بیماری هم نوعان خود ناراحت و آزرده خاطر می شود.
باید دقت و برنامه ریزی خوبی داشته باشید، چون یک پزشک موفق هیچ وقت نباید مطالعه را کنار بگذارد. او باید هر روز ساعت ها مطالعه کند تا بر دانشش افزوده شود و از علم روز و اخبار دنیای پزشکی دور نماند.
یک پزشک باید تحمل شرایط سخت را داشته باشد، چون ممکن است چندسالی را در مناطق محروم و دورافتاده کشور، فعالیت کند. یا مثلاً وقتی که در خانواده شرایط ویژه ای وجود دارد و باید در کنار آنها باشد، باید به موقع در شیفت کاری خود در بیمارستان حاضر شود، حالا تصور کنید که ممکن است شیفت شب هم باشد، پس مطمئناً چند ساعتی بیخوابی را هم باید تحمل کند.

خلاصه اینکه . . .
شغل پزشکی از آنجا که باید با عموم مردم در ارتباط باشد و آن هم در موقعیتی متفاوت با دیگران، شرایطی متفاوت و سخت با بسیاری از مشاغل دارد. پزشکی را آنطور که در فیلم ها و سریال ها می بینید نشناسید، پزشکی فقط عنوان «خانم دکتر . . . » و «آقای دکتر . . .»، روپوس سفید، گوشی و . . . نیست، پزشکی ارتباط بسیار نزدیک با سلامتی و زندگی و مرگ انسان ها است.

پس ابتدا خودتان را بشناسید، دقت کنید که روحیه تان می تواند شرایط این شغل را بپذیرید و . . . بعد به این شغل فکر یا آن را انتخاب کنید.

موفق باشید
-برای آشنایی با رشته پزشکی بخش مشاوره رشته را مطالعه فرمایید.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا