رشته گرافیک
همان طور که در مطالب قبلی اشاره کردیم، رشته های هنرستان (فنی و حرفه ای- کار و دانش) رشته هایی هستند که بیشتر بر روی آموزش یک مهارت تمرکز دارند و مباحث تئوری در درجه دوم قرار دارد.
از جمله رشته های هنرستان که در سال های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته، «رشته گرافیک» است. این رشته در هنرستان های فنی و حرفه ای و کار و دانش تدریس می شود و شامل زیر شاخه های «گرافیک»، «گرافیک تصویری» و «گرافیک رایانه ای» می شود.
گرافیک شامل هنر کشیدن ذهنی یا از روی یک چیز، طراحی و ایده پردازی نشانه، علامت و ... است. برای موفقیت در این رشته ابتدا باید به طراحی و نقاشی علاقه و ذهنی خلاق برای طرح زدن و ایده پردازی برای موضوعات مختلف داشته باشید. علاقه یک موضوع ذاتی است اما برای افزایش خلاقیت و موفقیت می توانید آثار گرافیست ها را ببینید و از آنها ایده بگیرید.
دانش آموز گرافیک باید دید هنری وسیعی داشته باشد و تا حدودی طراحی و نقاشی بداند. البته این بخش با تمرین تقویت می شود اما اگر کسی کاملاً از نقاشی فاصله داشته باشد قطعاً یا در این رشته ناموفق است یا اینکه دیرتر و با صرف زمان بیشتری به آنچه که می خواهد می رسد.
دانش آموز در طول دوران هنرستان عکاسی و مراحل چاپ و ظهور عکس رنگی و سیاه و سفید، طراحی و رنگ شناسی، طراحی حروف و صفحه آرایی، طراحی پوستر، آرم و نشانه، بورشور، بسته بندی و طراحی جعبه، چاپ دستی و کمی خوشنویسی، و از همه جذاب تر تصویر سازی کتاب کودک و نقاشی متحرک را آموزش می بینند.
پس همان طور که می بینید برای موفقیت در این رشته به ابزار و وسایل مختلفی نیاز دارید که کیفیت آنها در کار شما و آنچه که در نهایت ارائه می دهید تأثیر دارد. مثلاً شما برای آموزش عکاسی به یک دوربین با کیفیت احتیاج دارید و یا برای طراحی ها و رنگ آمیزی های مختلف در طول این دو سال به ابزار با کیفیت نقاشی نیاز دارید؛ پس توجه داشته باشید که این رشته جز رشته های پر هزینه و گران محسوب می شود. البته هر کار و حرفه ای سختی های خودش را دارد، پس اگر واقعاً به این رشته علاقه مندید و توانایی و استعداد لازم را در این زمینه دارید از هزینه ها نترسید چون اگر دانش آموز پر تلاش و خلاقی باشید از همان دوران دانش آموزی می توانید برای خود کسب درآمد کنید.
دروسی که دانش آموزان در هنرستان می گذرانند به ترتیب زیر است:
پایه دهم: تعلیمات دینی، عربی، فارسی، زبان خارجی، جغرافیای عمومی و استان شناسی، تربیت بدنی، الزامات محیط کار، ریاضی، شیمی، مبانی هنرهای تجسمی، طراحی، تاریخ هنر ایران، خوشنویسی، عکاسی، علم مناظر
پایه یازدهم: تعیلمات دینی، عربی، فارسی، زبان خارجی، علوم اجتماعی، تربیت بدنی، انسان و محیط زیست، درس انتخاب (هنر/ تفکر و سواد رسانه ای)، کارگاه نوآوری و کارآفرینی، درس انتخابی (کاربرد فناوری های نوین/ مدیریت تولید)، ریاضی، فیزیک، عکاسی، طراحی، کارگاه چاپ دستی.

پایه دوازدهم: تعلیمات دینی، عربی، فارسی، تاریخ معاصر، تربیت بدنی، سلامت و بهداشت، آمادگی دفاعی، مدیریت خانواده و سبک زندگی، اخلاق حرفه ای، کارگاه گرافیک، مبانی تصویری سازی، پایه و اصول صفحه آرایی، تاریخ هنر جهان، خط در گرافیک، کارآموزی.
در پایان دوران هنرستان و پس از پایان سال دوازدهم باید خود را آماده ورود به دانشگاه و گذراندن یک دوره چهار ساله برای کسب مدرک لیسانس کنید.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا