رشته های هنرستان- بخش اول
الف) رشته فنی و حرفه ای
کسانی که به رشته های فنی و حرفه ای علاقه مندند باید در انجام فعالیت های عملی و کارگاهی مهارت و سرعت عمل کافی داشته باشند. رشته های فنی و حرفه ای در هنرستان تدریس می شود و به دانش آموز این رشته ها «هنرجو» و معلم «هنرآموز» می گویند. این رشته به کسانی که به کارهای هنری و عملی علاقه مندند و دوست دارند هر چه زودتر وارد بازار کار شوند مناسب است. رشته فنی و حرفه ای به سه شاخه کلی صنعت، کشاورزی و خدمات تقسیم می شود. هر کدام از این شاخه ها گروه های دیگری را نیز شامل می شوند. به عنوان مثال در شاخه صنعت رشته های عمران : ساختمان، نقشه برداری؛ مواد : سرامیک، متالوژی، صنایع نساجی، صنایع شیمیایی، معدن، سیمان؛ برق : الکتروتکنیک، الکترونیک؛ علوم و فنون دریایی : ناوبری، مکانیک موتورهای دریایی، الکترونیک و مخابرات دریایی؛ مکانیک: چاپ، تأسیسات، صنایع چوب و کاغذ، مکانیک خودرو، ساخت و تولید، نقشه کشی عمومی، صنایع فلزی وجود دارد.
در زمینه ی خدمات رشته های فنی و حرفه ای شامل علوم ورزشی: تربیت بدنی؛ مدیریت خانواده؛ کامپیوتر؛ بهداشت : کودکیاری؛ هنر: نقشه کشی معماری، طراحی و دوخت ، گرافیک، طراحی پارچه، موسیقی ایرانی، موسیقی جهانی، طراحی کفش و کیف، پشتیبانی صحنه، ساخت عروسک، طراحی لباس، مجسمه سازی، نقاشی، سینما، نمایش، صنایع دستی، چاپ دستی؛ اداری– مالی : حسابداری بازرگانی می شود.
در زمینه ی کشاورزی رشته های فنی و حرفه ای شامل موارد زیر می شوند :
کشاورزی : صنایع غذایی، منابع طبیعی، امور زراعی و باغبانی، امور دامی، ماشین های کشاورزی، نقشه برداری
رشته ی فنی و حرفه ای و کار و دانش از جهت اینکه فارغ التحصیلانش را زودتر وارد بازار کار می کنند تشابه دارد اما در برخی موارد متفاوت است، مثلاً شرایط ورود به فنی و حرفه ای سخت تر، دروس تئوری و عملی بیشتر، ساعات حضور در مدرسه بیشتر است و البته تنوعی رشته های کار و دانش بیشتر از رشته های فنی و حرفه ای است به خصوص رشته هایی که برای دختران مناسب اند.
ویژگی مشترک و مهم این دو رشته نحوه ورود به دانشگاه است، هنرجویان فنی و حرفه ای و کار و دانش دوره پیش دانشگاهی ندارند و در پایان سال سوم هنرستان و اخذ دیپلم می توانند در کنکور شرکت کنند که در صورت قبولی دانشجوی دوره کاردانی می شوند و مدرک فوق دیپلم می گیرند. در صورت تمایل به ادامه تحصیل نیز می توانند در آزمون های کاردانی به کارشناسی شرکت کنند و مدرک کارشناسی یا لیسانس دریافت کنند.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا