انتخاب رشته (1)
همیشه انتخاب ها مهم بوده اند و هر کدام سرآغاز اتفاق و تحولی جدید در زندگی مان هستند. در سن و موقعیت شما، از همه مهم تر، انتخاب رشته ای صحیح و مطابق با خواسته، علایق، ایده آل ها و شرایط زندگی تان است. البته این به این معنا نیست که اگر بنا به هر دلیلی انتخاب تان موفق نبود، به پایان راه رسیده اید و راهی برای جبران نیست.
پس از گذراندن دوره متوسطه، بسیاری تصمیم به ادامه تحصیل در دانشگاه دارند و در این مقطع اهمیت انتخاب رشته بیشتر می شود، چون با ورود به دانشگاه، ادامه تحصیل جنبه تخصصی به خود می گیرد. یعنی اگر در دوره متوسطه در رشته علوم تجربی یا هر رشته دیگری تحصیل کرده باشید، پس از قبولی، لازم است یکی از شاخه های این رشته مانند پزشکی، پرستاری، مهندسی کشاورزی و . . . را، که هر کدام از این رشته خود دارای زیرشاخه های دیگری هستند، انتخاب کنید. با ورود به دانشگاه و آغاز تحصیل در رشته ی انتخاب شده، شما باید برای کاردانی 2 سال و برای کارشناسی 4 سال از وقت خود را صرف کنید و همان طور که از نام این مقطع مشخص است، پس از فراغت از تحصیل شما در رشته خود کارشناس و کاردان شده اید و باید بتوانید از عهده مسایل مربوط به رشته خودتان برآیید.
پس از دوره دانشگاه، اکثر فارغ التحصیلان وارد بازار کار می شوند و چنانچه بتوانند در شغلی با تخصص خودشان مشغول به کار شوند باید بتوانند به خوبی مسئولیت های محول شده را به سرانجام برسانند.
پس در انتخاب رشته ی دانشگاه با دقت عمل کنید. مهم ترین گزینه ها برای انتخاب رشته دانشگاه علاقه، توانایی و استعداد است. شما باید رشته ای را انتخاب کنید که در وهله اول به آن علاقه دارید و حاضرید حداقل 2 تا 4 سال وقت صرف آن کنید و حتی پس از آن برای مقاطع بالاتر مانند کارشناسی ارشد و دکترا به ادامه تحصیل بپردازید. علاوه بر علاقه باید توانایی تحصیل در رشته مورد نظر را داشته باشید. مثلاً کسی که به رشته ی پزشکی علاقه مند است باید تحمل دیدن درد و بیماری و مرگ هم نوعان خود را داشته باشد، از خون نترسد و . . . و یا کسی که به رشته ای مانند تاریخ و ادبیات علاقه مند است باید قدرت حفظ کردن مطلب را داشته باشد و همچنین برای پیشرفت تحصیلی بتواند ساعت ها وقت صرف مطالعه و تحقیق و نوشتن مقالات پژوهشی کند. البته این موارد تنها جزئی از شرایط رشته های نام برده است.
نکته مهم دیگر در انتخاب رشته نیاز سنجی است. یعنی نه فقط برای انتخاب رشته دانشگاه که از همان دوران انتخاب رشته متوسطه به نیازهای جامعه توجه داشته باشید و بررسی کنید که در حال حاضر بازار کار و شرایط چه رشته ها و مشاغلی برای ادامه تحصیل مناسب است. بعضی از رشته ها در بازار کار یا به اشباع رسیده اند و یا بنا به دلایل و مشکلاتی تحصیل در آن رشته اشتباه و یافتن شغل تخصصی سخت و حتی غیرممکن است.
گذشته از همه مطالب ذکر شده، یکی از عوامل مهم در انتخاب رشته که بسیار تأثیر گذار است، «شرایط» می باشد. شرایط شامل خانواده، محيط آموزشي، افراد ديگرِ مهم در زندگي فرد، گروه هاي همسالان، رسانه ها، زمينه هاي اقتصادي و اجتماعي، اعتقادات، تجربيات فرد، سن، جنس، طبقه اجتماعي، مذهب، قوميت است.
برای تمرکز بیشتر در این موضوع عوامل ذکر شده را در مطالب بعدی بیشتر و بهتر بررسی خواهیم کرد.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا