انتخاب رشته (2)
در مطالب قبلی درباره اهمیت انتخاب رشته و مسائلی که این موضوع را تحت تأثیر قرار می دهند، سخن گفتیم و در پایان به این موضوعات اشاره کردیم و این بار می خواهیم درباره هریک از آنها کمی صحبت کنیم.
اولین موضوعی که در انتخاب رشته بسیار مهم است، خانواده می باشد. خانواده اولین منبع یادگیری فرد است و علایق، استعدادها، نگرش و تمایلات فرد و . . . در این محیط شکل می گیرد و درونی می شود، بنابراین اولین موضوعی که انتخاب های ما را در زمینه های مختلف، تحت تأثیر قرار می دهد، خانواده است.
ما در محیط خانواده رشد کرده ایم و چیزهای زیادی از آنها آموخته ایم و به همین دلیل نظرات آنها برای ما مهم است. خانواده و به خصوص پدر و مادر شناخت کاملی نسبت به فرزندانشان دارند و به همین دلیل می توانند مشاوران خوبی باشند. چون پدر و مادر به خوبی و حتی ممکن است بهتر از خود فرزند، با روحیات وی آشنا باشند و بدانند چه شغل و رشته و چه محیطی مناسب است. علاوه بر این آنها تجربه های با ارزشی در زمینه های مختلف تحصیلی و شغلی دارند که می توان از آنها در تصمیمات مهم و مختلف زندگی استفاده کرد.
علاوه بر نقش پدر و مادر، وضعیت تحصیلی خواهر و برادرهای بزرگتر نیز می تواند عامل تأثیرگذاری در انتخاب رشته باشد.
اما یک نکته مهم در این زمینه، رفتار پدر و مادر است.
والدین عزیز باید توجه داشته باشند که نظرات و علایق خود را به هیچ وجه به فرزندشان تحمیل نکنند. همه ی ما، در سنین مختلف آرزوها و خواسته هایی داشته ایم که هر کدام بنا به دلایلی میسر نشده است، بنابراین نباید از فرزندان انتظار داشته باشیم که ما را به آرزوهای خودمان برسانند.
همچنین والدین نباید تنها مزایا یا معایب یک رشته را برای فرزندشان بگویند. قرار نیست هرکس در هر رشته و شغل موفق شد ما هم موفق شویم و یا اگر شکست خورد ما هم شکست بخوریم. سعی کنید نقاط قوت و ضعف را در کنار هم ببینید و تصمیم گیری کنید.
اگر دانش آموز با رشته ای خاص سرسختی و لجاجت می کند، سعی کنید در کمال آرامش دلیل مخالفت او را بفهمید و آن را حل کنید. حل این موضوع نسبت به انتخاب رشته در اولویت است. به هرحال ارتباط سالم و مؤثر والدین با فرزندانشان از هر چیزی مهمتر است.
همچنین باید توجه داشته باشید که دانشگاه معتبر به نسبت رشته تحصیلی اهمیت بیشتری دارد. اگر شما 4 سال در یک دانشگاه معتبر با سطح علمی بالا، رشته ای نه چندان معروف و پرطرفدار را بخوانید و در رشته ی تحصیلی تان یک متخصص و موفق شوید، بهتر است از اینکه در یک دانشگاه نامعتبر درس بخوانید و پس از فراغت از تحصیل متوجه شوید که در واقع هیچ چیز نیاموخته اید و نمی توانید در زمینه تخصص تان خوب عمل کنید. این نکته هم از موارد مهمی است که باید دانش آموز با خانواده به توافق برسد.
نکته مهم دیگر، بحث خوابگاه است. در انتخاب رشته و دانشگاه توجه داشته باشید، که چنانچه تحمل دوری از خانواده را ندارید، شهرهای دیگر را انتخاب نکنید. یا اگر به هر دلیلی مجبورید شهر دیگری را برای تحصیل انتخاب کنید، درباره اینکه دانشگاه مورد نظر، خوابگاه دارد یا نه؛ میزان ظرفیت خوابگاه ها، فاصله خوابگاه تا دانشگاه و . . . . اطمینان حاصل کنید. همچنین درباره زندگی دانشجویی در خوابگاه و شرایط و قوانین خوابگاه تحقیق کنید چون مطمئناً این مسأله برای هر خانواده ای حائز اهمیت است.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا