انتخاب رشته (3)
محیط و اطرافیان
ما 12 سال از روزهای کودکی و نوجوانی مان را در دبستان و دبیرستان درس می خوانیم و با افرادی آشنا می شویم که شاید (جدا از بحث انتخاب دوست) در انتخاب آنها نقش زیادی نداشته باشیم، مثلاً وقتی وارد کلاسی در دبیرستان می شوید، با تعداد دیگری از دانش آموزان همکلاس می شوید که تا قبل از آن شاید هیچ کدام از آنها را نمی شناختید و حتی شاید علاقه ای به همکلاس بودن با آنها نداشتید یا معلم هایی که بنا به تصمیم مدیر مدرسه انتخاب می شدند. همچنین در انتخاب مدرسه شرایطی وجود داشت که خواه ناخواه ممکن بود شما را مجبور به حضور در مدرسه ای کند که ممکن بود مورد علاقه شما نباشد.
اما دانشگاه متفاوت است. شما رشته و دانشگاه را خودتان انتخاب می کنید، در هنگام انتخاب دروس، خودتان ساعت کلاس، استاد، تعداد واحدهایی که قصد دارید در طول یک ترم بگذرانید و حتی همکلاسی هایتان را انتخاب می کنید. شما در دانشگاه می توانید با افراد و دوستانی که می شناسید هماهنگ باشید و در یک کلاس حضور پیدا کنید. همچنین اگر دانشجوی ساکن خوابگاه باشید با توجه به قوانین خوابگاه ممکن است بتوانید خودتان هم اتاقی هایتان را انتخاب کنید.
در دوران دانش آموزی معلمی که برای کلاس و درس شما انتخاب شده بود تا پایان سال تحصیلی تغییر نمی کرد اما در دانشگاه می توانید اگر روش تدریس استادی را نمی پسندید، آن درس را از برنامه تان حذف و استاد دیگری را انتخاب کنید. همچنین در دوران دانش آموزی هر سال تحصیلی تعدادی درس از پیش تعیین شده داشت که شما می بایست در طول 9 ماه تحصیلی حتماً آن را بگذرانید اما در دانشگاه عنوان و تعداد واحدهای درسی در طول 4 یا 6 سال تحصیلی در اختیار شماست و می توانید هر درس را در زمانی که آمادگی دارید انتخاب کنید (البته به غیر از درس هایی که پیش نیاز لازم دارند.).
در طول دوران دانش آموزی با افرادی هم کلاس و دوست بودید که هم سن خودتان بودند؛ اما باید بدانید در دانشگاه ممکن است با افرادی هم کلاس، هم اتاق و دوست شوید که از شما بزرگتر و یا کوچکتر هستند و بنابراین نحوه رفتار شما در چنین شرایطی بسیار متفاوت خواهد بود.
در هر حال باید بدانید که انتخاب رشته دانشگاه از این جهت با اهمیت است که نه تنها مسیر تحصیلی و شغلی شما را در آینده تعیین می کند، بلکه شما را با محیط و افرادی آشنا می کند که می توانند تأثیراتی گاهاً بلند مدت در زندگی تان بگذارند. بنابراین در هنگام انتخاب رشته حتماً از افراد مطلع کمک بگیرید، و به مشورت با همسالان اکتفا نکنید چون آنان اطلاعاتی در حد و اندازه اطلاعات خودتان دارند. یک مشاور خوب کسی است که به خوبی خلق و خو و سلیقه شما را می داند، این مشاور، لزوماً یک مشاور تحصیلی نیست بلکه می تواند پدر، مادر، خواهر و برادر بزرگتر شما باشد. مهم این است که با آگاهی کامل انتخاب کنید.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا