رشته پزشکی
رشته و شغل پزشکی، یکی از رشته های پرطرفدار است و تقریبا اکثر کسانی که در دبیرستان وارد رشته «علوم تجربی» می شوند، رؤیای قبولی در این رشته را دارند. اما می دانید برای موفقیت در این رشته به چه برنامه ی درسی و به چه میزان تلاش و وقت احتیاج دارید؟ مطمئناً قبولی در رشته ای که موقعیت اجتماعی خوب و داوطلب زیادی دارد، سخت است، چون رقابت برای قبولی در این رشته بیشتر است.
برای قبولی در رشته پزشکی؛ می بایست دیپلم رشته علوم تجربی را داشته باشید. یکی از دروسی که برای قبولی در این رشته بسیار مهم است، «زیست شناسی» می باشد، پس باید این درس را تقویت کنید.
بهتر است بدانید، با قبولی در دانشگاه می بایست خود را برای یک دوره 7 ساله دانشجویی آماده کنید. پس حتماً در انتخاب های خود به شهر و دانشگاهی که انتخاب می کنید دقت فرمایید. برای موفقیت در این رشته به برنامه ریزی، تلاش و سخت کوشی فراوان نیاز دارید. درس های این رشته زیاد و حجم منابعی که باید مطالعه شود بسیار است. از روزی که وارد این رشته می شوید، باید بدانید در صورت موفقیت و پایان رساندن این دوره شما وظیفه درمان مردم را به عهده دارید و با جان و زندگی و سلامتی آنها در ارتباطید، پس به دقت و مطالعه زیادی نیاز دارید.
در حال حاضر، نظام آموزش پزشکی عمومی‌، شامل 4 دوره است: علوم پایه، فیزیوپاتولوژی، کارآموزی بالینی و کارورزی بالینی.
دوره علوم پایه به مدت 5 ترم است. حداقل نمره ی قبولی در دروس این رشته 10 از 20 است. در این دوره باید واحدهای زیر را پشت سر گذارید:
بیوشیمی، بافت‌ شناسی، تشریح (نظری- عملی)، تشریح (آناتومی) (نظری ـ عملی)، فیزیولوژی (نظری ـ عملی)، ایمونولوژی (نظری)، اپیدمیولوژی، روانشناسی، جنین‌ شناسی، تغذیه، ژنتیک، زبان تخصصی، آسیب ‌شناسی عمومی، انگل ‌شناسی، و میکروب ‌شناسی.

پس از گذارندن این واحدها، دوره «فیزیوپاتولوژی» آغاز می شود. در این دوره باید 31 واحد درسی در طول 2 ترم گذارنده شود. حداقل نمره ی قبولی در دروس این رشته 12 از 20 است، چنانچه دانشجویی در درسی نمره ی قبولی را نگرفته باشد باید مجدداً آن را بخواند.
دروس این دروه شامل موارد زیر می شود:
آسیب ‌شناسی اختصاصی، فارماکولوژی، سیمیولوژی، دوره‌ های فیزیوپاتولوژی ارگان ‌ها.

حداکثر مدت مجاز، ‌در مراحل اول و دوم (علوم پایه و فیزیوپاتولوژی) 5 سال است.

در دوره ی کارآموزی بالینی (اکسترنی)؛ دانشجویان می توانند هر آنچه را تاکنون آموخته اند، با معاینه بیماران و تشخیص و تعیین علایم و . . . تطبیق داده و با کمک روش های آزمایشگاهی بیماری را تشخیص و درمان مناسبی ارائه دهند. در این دوره در چهار بخش اصلی، 97 واحد درسی «داخلی، جراحی، زنان و کودکان» ارائه می شود. این چهار بخش؛ جزء بخش های اصلی آموزش هستند و آموزش بخش های فرعی در طی دوره و با توجه به بیماران در دسترس، آموزش داده می شود.
«در دوره کارآموزی، دانشجویان باید روش برخورد با بیمار، تهیه شرح حال بیمار و نحوه تشخیص و درمان را فرا بگیرند» تا بتوانند در دوره کارورزی به تنهایی به معاینه و درمان بیمار بپردازند.
دروس دوره ی کارآموزی بالینی عبارتند از :

بیماری‌ های اعصاب، بیماری‌ های عفونی، کارآموزی داخلی، بیماری‌ های جراحی، بیماری‌ های ارتوپدی، بیماری‌ های عفونی، کارآموزی جراحی، تاریخ و اخلاق پزشکی، بیماری ‌های کودکان، پزشکی قانونی و مسمومیت ‌ها، فارماکولوژی بالینی،‌ کارآموزی چشم،‌ کارآموزی پوست، کارآموزی بهداشت، کارآموزی بخش کودکان،‌ بهداشت، کارآموزی گوش و حلق و بینی، کارآموزی ارتوپدی. بیماری‌ های زنان و زایمان، کارآموزی رادیولوژی، بیماری‌ های روانی، کارآموزی روانپزشکی.

نمره قبولی این دوره در دروس عملی و نظری 12 است و معدّل کلّ دوره کارآموزی باید بالای 14 باشد و چنانچه کمتر از 14 باشد، باید واحدهای با نمره کمتر از 14 تکرار شود تا معدل کل به 14 برسد.

پس از گذراندن این دو دوره، دانشجویان پزشکی باید در «آزمون جامع» شرکت کنند. قبولی در این آزمون راه ورود به دوره بعدی است. اگر دانشجویی نتواند نمره قبولی کارآموزی را بگیرد، نمی تواند وارد دوره کار.رزی شود. هر دانشجو حداکثر 4 مرتبه می تواند در آزمون جامع شرکت کند.

پس از قبولی در امتحان جامع، دانشجوی پزشکی وارد دوره «کارورزی بالینی» می شود. در این دوره طی 18 ماه، باید 64 واحد درسی گذرانده شود. دروس دوره کارورزی یا «انترنی» عبارتند از:

کارورزی بخش جراحی، کارورزی بخش چشم، کارورزی بخش سوانح و سوختگی، کارورزی بخش ارتوپدی، کارورزی بخش ارولوژی، کارورزی بخش اطفال، کارورزی بخش بهداشت، کارورزی بخش گوش و حلق و بینی،‌ کارورزی بخش داخلی، کارورزی بخش زنان و زایمان، کارورزی بخش اورژانس، کارورزی بخش نفرولوژی، کارورزی بخش پوست، کارورزی بخش روانپزشکی.
همان طور که گفته شد، دانشجوی پزشکی در این دوره که اخرین دوره است، باید به حدی از مهارت در تشخیص، تعیین و درمان رسیده باشد که بتواند به صورت مستقل اقدام کند. «در دوره کارورزی، ‌دانشجویان مسئولیت معاینه ‌ی بیماران و تشخیص و اقدامات درمانی را در بیمارستان بر عهده خواهند داشت و آموخته‌ های خود را در دوره‌ های قبل به طور عملی انجام خواهند داد تا آماده پذیرش شغل پزشکی در جامعه شوند و بتوانند به طور مستقل به درمان بیماران بپردازند.»
در پایان دوره کارورزی، هر دانشجو موظف است 6 واحد «پایان نامه» ارائه دهد. ارائه پایان نامه آخرین مرحله این رشته است و تنها در صورت گذراندن این واحد دانشجوی پزشکی فارغ التحصیل می شود.

اگر می خواهید با توانایی های لازم برای ورود به این رشته آشنا شوید، حتماً در بخش مشاوره شغل، «شغل پزشک» را مطالعه کنید.

موفق باشید.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا