سیاره سکینه
شاید پیش خود فکر کنید که علم نجوم جز علوم نسبتاً جدیدی محسوب می شود که گذشتگان یا از آن اطلاعی نداشتند یا علم شان در این خصوص بسیار محدود بوده است. یا حتی فکر می کنید که سیاره های مختلفی در یکی دو قرن اخیر کشف شده باشند. اما اینطور نیست، شاید برای بسیاری از مردم و دانشمندان در گذشته علوم ناشناخته ی بسیاری وجود داشته که به مرور زمان توانسته اند به واقعیت آنها دست پیدا کنند اما برای مسلمانان به خاطر دین کاملی که داشتند و وجود پیامبر (ص) و امامان معصوم، بسیاری از معماهای جهان پاسخ داشته اند. همان طور که می دانید بسیاری از پیشگویی های قرآن و 14 معصوم علیهماالسلام به تازگی توسط دانشمندان ثابت و تأیید شده اند، مانند علم امام صادق (ع) نسبت به سیاره ای به نام «سکینه» که امروزه به نام «اورانوس» شناخته می شود.
امام صادق (ع) در روایتی مفصل از وجود سیاره ای در پشت مشتری و زحل خبر می دهد که در آن زمان کسی از وجود آن اطلاعی نداشته است.
امام جعفر صادق (ع) برای امتحان از یک منجم عراق می پرسد:
نسبت روشنی سکینه با روشنی زهره چیست؟ منجم عرض کرد: والله اسم چنین ستاره ای را از احدی نشنیده ام. فرمود: سبحان الله. یک ستاره ای را به کلی از حساب انداخته ای. پس روی چه اصولی حساب نجوم را اخذ و مطالب را استخراج می کنی؟ سپس امام (ع) برای امتحان آن منجم سکینه را در مقایسه با زهره مقایسه می کند و مشخصات آن را بیان می کند.
در میان همه سیارات هیچ سیاره ای روشن تر از زهره نیست. به طوری که گاهی در روز هم دیده می شود. بر عکس هیچ سیاره ای کم نورتر از اورانوس نیست؛ چنان که در بعضی شب ها هم دیده نمی شود و از جهت بعد و صفر حجمی که دارد همه چشمی آن را نمی تواند دید و از این رو، مقایسه نور زهره خودش یک مسأله قابل امتحانی است.
علت نامگذاری این سیاره به سکینه، به خاطر حرکت آرام آن است. این سیاره به قدری آرام حرکت می کند که تنها هر ۸۴ سال، یک بار به دور خورشید می چرخد و به همین خاطر اخترشناسان آن را به کره ی آرام وصف می کنند.
علاوه بر حرکت آرام اورانوس، این سیاره بر خلاف سایر سیارات که هنگام حرکت انتقالی به دور خورشید تقریبا حالتی قائم دارند، محور اورانوس به قدری انحراف دارد که به نظر می رسد درحالیکه به پهلو خوابیده است دور خورشید می گردد به همین خاطر اخترشناسان عصر ما آن را سیاره ی آرمیده نیز می نامند.
سکینه نیز به معنای «آرام» و «به پهلو آرمیده» می باشد.
این سیاره در سال ۱۷۸۱ توسط ویلیام هرشل کشف شد و اورانوس نام گرفت و در ژانویه ۱۹۸۶ کاوشگر فضایی ویجر۲ ، اطلاعات مهمی از آن بدست آورد در صورتی که امام صادق (ع) در 13 قرن پیش برای اعراب، از این سیاره سخن گفته اند.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا