اولین سفر به عطارد
همان طور که می دانید، عطار (تیر) کوچکترین و نزدیک ترین سیاره به خورشید است و همین نزدیکی باعث شده کمتر کسی به فکر کاوش و بررسی عطارد از فاصله بسیار نزدیک بیفتد.
در سال 1974 یعنی 1353 خورشیدی یک فضاپیمای آمریکایی به نام «مارینر 10» که از مجموعه فضاپیماهایی به همین نام بود، در راه بازگشت از مأموریت بررسی سیاره زهره، به سوی عطارد رفت و تصاویری که تهیه کرد، نشان داد سطح این سیاره بسیار شبیه ماه است. مارینر 10 دوبار دیگر از کنار عطارد گذشت و برای آخرین بار در سال 1975 (1345) در فاصله 300 کیلومتری از سطح عطارد قرار گرفت. در واقع شرایط دمایی و دینامیکی این سیاره مانع از توقف فضاپیما در آن می شد و به همین دلیل مارینر هم با سرعت زیادی فقط از کنار آن عبور کرد.
مارینر در واقع برای شناسایی و بررسی سیاره زهره ساخته شده بود. این فضاپیما آمریکایی و ساخت ناسا و بودن سرنشین بود و وزنی 576 کیلوگرمی داشت.
دانشمندان ناسا برای اینکه این فضاپیما بتواند در برابر حرارت بسیار زیاد خورشید مقاومت کند و صدمه نبیند باید طوری فضاپیما را کنترل می کردند که دمای آن از 115 درجه سانتیگراد بیشتر نشود، چون مارینر برای ثبت تصویر از عطارد می بایست گرمایی تقریباً 5 برابر بیشتر از حد نرمال زمین را تحمل می کرد. همین عوامل باعث شده بود، مأموریت مارینر 10 یکی از پیچیده ترین مأموریت های زمان خود باشد.
مارینر 10 قادر بود 118 کیلوبایت بر ثانیه داده های تصویری و ۲۴۵۰ بیت بر ثانیه سایر داده ‌ها را ارسال نماید.
در ادامه می توانید مأموریت های انجام شده توسط مارینر 10 را بخوانید:
«1- در ۵ فوریه ۱۹۷۴ از فاصله ۴۲۰۰ کیلومتری زهره عبور نمود و ۴۰۰۰ عکس تهیه نمود.
2-در ۲۹ مارس ۱۹۷۴ از کنار تیر و از ارتفاع ۷۵۶ کیلومتری عبور کرد و عکس‌ های تهیه شده مناظری همانند ماه و پر از دهانه ‌ها را نشان داد و جو آن عمدتاً از هلیوم تشکیل شده بود.
3- در ۲۱ سپتامبر ۱۹۷۴ دومین عبور از کنار تیر را انجام داد. از ارتفاع ۴۷۰۰۰ کیلومتری عبور نمود.
4- در ۱۶ مارس ۱۹۷۵ سومین عبور انجام گردید. از ارتفاع ۳۲۷ کیلومتری عبور و ۳۰۰ عکس و اندازه‌ گیری از میدان مغناطیسی انجام داد.
5-در ۲۴ مارس ۱۹۷۵ مارینر ۱۰ غیرفعال شد.»
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا