دریاچه ی یخی در مریخ
شاراد یک «رادار زیرسطحی صدایی» است که توسط توسط آژانس فضایی ایتالیا (ASI) برای شناسایی مریخ طراحی شده است. شاراد یک «مدارگرد شناسایی مریخ» است که در سال 2005 در «کاناورال ایستگاه نیروی هوایی کیپ» راه اندازی شد و در سال 2006 شروع به کار کرد. حالا این رادار توانسته در مأموریت فضایی خود برای شناسایی مریخ یک دریاچه بزرگ یخ پیدا کند.
این دریاچه در دشت «اوتوپیا»­Utopia­ مریخ واقع است و سطح آن پوشیده از ترک ‌ها و حوضچه‌ ها است. اگر یک خط استوا و قطب شمال برای مریخ درنظر بگیریم این مخزن آب کشف شده با ضخامت بین 80 تا 170 متر بین خط استوا و قطب شمال وجود دارد. این مخزن حاوی 14 هزار و 300 کیلومتر مکعب ماده مایع است که 50 تا 85 درصد آن آب یخ زده و گرد و غبار مخلوط با عناصر سنگی است.
این دریاچه ی یخی در عمق 1 تا 10 متری زیر سطح مریخ است. در عمق بودن این دریاچه آن را از تبخیر محافظت می کند زیرا دمای آب در سطح مریخ از ده درجه بیشتر نمی شود.
کشف دریاچه ‌ی از یخ در دشت اوتوپیا مریخ نسبتاً آسان بود، چون این دریاچه زیر محلی صاف قرار داشت و فاصله چندانی تا سطح سیاره نداشت.
پیش از این مدارگرد «ام آر او» نیز این دریاچه را شناسایی کرده بود. این مدارگرد توانسته بود تا عمق یک کیلومتری مریخ را بررسی و وجود یخ یا آب را در آن مشخص کند.
این خبر توسط «خبرگزاری اسپوتنیک» و در مجله «ژئوفیزیکال رسرچ لترز» منتشر شده و ناسا آن را تأیید کرده است.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا