سفر به ماه
شاید عبارت «سفر به ماه» برای خیلی از ما همیشه یک عبارت باقی بماند و همیشه در رؤیاهایمان خودمان را در حال قدم زدن و حتی لمس کردن ماه ببینیم، آن هم از نزدیک ترین فاصله.
52 سال پیش سه فضانورد رؤیایشان را واقعی کردند و به ماه سفر کردند. یک سفر بسیار مهیج. آنها اولین انسان هایی بودند که به ماه قدم می گذاشتند، پس هر اتفاقی ممکن بود بیفتند، شاید تحقیقاتشان با واقعیت متفاوت بود، شاید سطح ماه مقاومت این را نداشت که بر روی آنها فرود بیایند و سؤال های بسیار دیگر. اما آنها سفر کردند و نام خود را در تاریخ نجوم ثبت کردند. آنها جز اولین انسان هایی هستند که کره زمین را از فضا و داخل فضاپیما دیده اند.
52 سال پیش در 16 ژوئیه (جولای) 1969 سه فضانورد به نام های «نیل الدن آرمسترانگ»، «باز آلدرین»، «مایکل کالینز» با فضاپیمایی به نام «آپولو 11» از ایستگاه مرکز فضایی کندی واقع در جزیره مریت، فلوریدا به سمت ماه حرکت کردند و پس از 3 روز وارد مدار ماه شدند و بالأخره در 20 ژوئیه در ساعت 20 و 18 دقیقه بر روی ماه فرود آمدند. شش ساعت بعد در ساعت 2 و 56 دقیقه بامداد 21 ژوئیه، آرمسترانگ پس از بررسی سطح کره ماه و با اطمینان خاطر، بر روی کره ماه ایستاد و این جمله را بر زبان آورد:
«این گامی کوچک برای یک مرد و جهشی بزرگ برای بشریت است.» که البته منظورش از «مرد» انسان است.
آرمسترانگ به همراه آلدرین به مدت 2 ساعت و نیم (۲:۳۱:۴۰) روی ماه قدم زدند و تحقیق و بررسی کردند و تعدادی عکس گرفتند و آزمایش هایی انجام دادند که عبارت است از:
-آزمایش ‌های مقاومت مصالح، برای شناخت بیشتر خصوصیات فیزیکی مواد سطح کره ماه
-آزمایش‌ های زلزله نگاری برای بررسی اعماق سطح کره ماه
-تعیین فاصله میان ماه و زمین با کمک لیزر
-آزمایش ‌هایی روی گرد و غبار سطح ماه
ردپایی از آرمسترانگ بر روی ماه باقی ماند که به گفته دانشمندان ناسا؛ این ردپا تا مدت ‌ها بر سطح ماه باقی خواهد ماند. چرا که در سطح ماه هیچ بادی نمی ‌وزد (به دلیل فقدان اتمسفر)، آبی جریان ندارد و فعالیت آتشفشانی به وقوع نمی ‌پیوندد.
در تمام مدتی که آلدرین و ارمسترانگ بر روی ماه پیاده روی می کردند، کالینز، به تنهایی در مدار ماه باقی‌ ماند تا اینکه ۱۵ ساعت بعد دو فضانورد دیگر به او ملحق شدند.
آنها پس از 8 روز زندگی در ماه در ۲۴ ژوئیه به زمین بازگشتند و در اقیانوس آرام فرود آمدند و پس از رسیدن به زمین ۱۸ روز در قرنطینه فضانوردان بودند، تا اطمینان حاصل شد که آن‌ ها هیچ گونه عفونت و بیماری از ماه نگرفته ‌اند.
پاورقی
*بیشترین زمان پیاده روی در ماه 22 دقیقه است که توسط فضانوردان آپولو 17 صورت گرفت.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا