روستای آستمال
در استان آذربایجان شرقی، شهرستان ورزقان و در بخش خاروانا روستای زییا، کوهستانی و کم جمعیت به نام آستمال وجود دارد که هنوز برای بسیاری ناشناخته است.

سابقه ی سکونت در این روستا به هزاره ی اول قبل از میلاد و قوم «آس آن» برمی گردد. این روستا بین چند کوه و دره قرار گرفته و به خاطر آب و هوای متبوع سرسبز و زیبا است و در ماه هایی از سال در مه فرو می رود. کوه های «دووندیل» ، «چوآمار» و «آغداش» که میان شان دره هایی مثل «سویود دره سی» ، «چاغ دره سی» ، «بدر دره سی» و «قافار دره سی» وجود دارد، جز طبیعت بکر این روستا هستند. کوه های این منطقه پوشیده از درختان بلوط هستند.
در ارتفاعات روستای آستمال، جزیره ی کوچکی وجود دارد که با وجود جاده ی آسفالت، مسافران به راحتی می توانند از این بخش روستا دیدن کنند. همچنین در این روستا زیارتگاه امامزاده ای به نام «سید جبرئیل» نیز وجود دارد.
طبیعت این روستا دست نخورده است اما متأسفانه جمعیت آن هر روز کمتر می شود و ساکنان آن به دلیل کمبود امکانات به تبریز و شهرهای بزرگ اطراف مهاجرت می کنند. این روستا یکی از مناطق ناشناخته ایران محسوب می شود که اطلاعات کمی درباره آن وجود دارد و حتی شاید شما هم برای اولین بار اسم آن را می شنوید.
شغل مردم این روستا دامداری و کشاورزی است.
این روستا برای افرادی که به مناطق کوهستانی علاقه دارند، پیشنهاد خوبی برای سفر است.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا