عجایب هفتگانه جدید- کولوسئوم
کولوسئوم در شهر رم در کشور ایتالیا واقع شده است. می توان این بنا را جز اولین آمفی تئاترها و جز جالب ترین و ماندگارترین ساختمان های امپراطوری رم نام برد. این ساختمان 72 سال پس از میلاد مسیح ساخته شده است.
این ساختمان بیضی شکل6 جریب زیر بنا و حدود 48 متر ارتفاع دارد. قطرهای این بیضی شگفت انگیز 188 و 156 متر است. این ساختمان 80 درب ورودی و ظرفیت 50 تا 80 هزار نفر را دارد. همچنین این ساختمان 80 دیوار دارد که تکیه گاهی برای ستون ها، پلکان و ... هستند.
این ساختمان زیبا که معمولاً اشراف و ثروتمندان می توانستند در آن حضور پیدا کنند، محلی برای تماشای نمایش، نبرد گلادیاتور ها و گاهی اعدام بوده است. احتمالاً شما هم تصاویری از این ساختمان را در فیلم ها و عکس هایی با موضوع نبرد گلادیاتورها دیده اید. جنس کف صحنه از چوب است و زیر آن اتاق هایی برای وسایل تدارکات نمایش، نگهداری حیوانات و ... وجود دارد.
اگر از بالا به این ساختمان نگاه کنیم، می بینیم که کولوسئوم از سه ردیف طاق های گنبدی شکل که رو در روی ستون ها و سرستون ها قرار گرفته اند، ساخته شده است. نکته جالب اینکه، ستون های هر طبقه از ساختمان به یکی از سبک های معماری یونان ساخته شده است؛ یعنی ستون های طبقه اول به سبک معماری سبک دوریکا، طبقه دوم به سبک ایونیک، و طبقه سوم به سبک قرنتی که نزدیک به سبک کلاسیک یونان است؛ ساخته شده اند.
اما از همه جالب تر اینکه، مواد و مصالحی که در ساخت این بنا به کار رفته با توجه به سال ساخت آن بسیار جدید و امروزی بوده است؛ یعنی برای فونداسیون از بتون و برای ستون‌ ها و طاق‌ ها از سنگ آهک (تراورتن)، برای ستون ‌های به کار رفته برای دیوار دو طبقه زیرین، از نوعی سنگ به نام توفا و برای طبقات بالاتر و اکثر طاق‌ ها از آجر بتونی استفاده شده ‌است.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا