عجایب هفتگانه دوران باستان- فانوس دریایی اسکندریه
فانوس دریایی اسکندیه یا اسکندریا، در میان عجایب هفتگانه باستان، سومین اثر شگفت انگیز معماری است که علاوه بر بلندی ارتفاع، اولین سیستم های روشنایی دریایی یا «برج روشنایی» بوده که هم در روز و هم در شب راهنمای خوبی برای مسافران و کشتیرانان بوده است. این برج در جزیره کوچکی به نام «فاروس» در لبه ساحل غربی دلتای نیل ساخته و از همان زمان فاروس که بعدها به «فانوس» تغییر کرد؛ در معنای برج روشنایی استفاده شده است.
این بنا در حدود 300 سال قبل از میلاد مسیح، به دستور «بطلمیوس دوم» و توسط معماری به نام «سوسترات» ساخته شده و تا 15 قرن روشن بوده است. نکته جالب اینکه، معمار برج اجازه نداشته که نام خود را در بنا بنویسد و فقط نام بطلمیوس در سر در برج، نصب شده است اما سوسترات نام خود را در زیر پوششی از گچ در بنا حک کرده است.
باستان شناسان ارتفاع این برج را چیزی نزدیک به 200 متر محاسبه کرده اند. ساختمان این فانوس به سه بخش کلی تقسیم می شود : ۱- پایه مستطیل شکل. ۲- بخش هشت ضلعی میانی. ۳- بخش استوانه ایی بالای فانوس که در تصاویر می بینید. در داخل بدنه این برج آینه هایی قرار داشته که در طول روز نور خورشید را دریافت و به اطراف بازتاب می داده است. در شب ها هم در قسمت بالای برج کوره ای قرار داشته که آتش آن راه را به دریانوردان نشان می داده. چون در گذشته چوب گران بوده و تنها برای ساخت خانه، کشتی و . . . استفاده می شده، آتش این کوره از طریق صمغ درخت و روغن روشن می شده است. گفته می شود که این فانوس می توانسته تا 56 کیلومتر اطراف خود را روشن کند.
نمای خارجی برج از سنگ مرمر ساخته شده و برای ساختمان برج حدود ۲۰۸۰۰ کیلوگرم نقره استفاده شده است.
متأسفانه امروزه چیزی از بنای این برج باقی نمانده و تنها از طریق نقاشی ها می توان تصویر این برح را دید. «در سال ۱۳۷۵ میلادی بر اثر زمین ‌لرزه شدیدی که در اسکندریه و سایر نقاط اطراف آن روی داد، برج دریایی اسکندریه زیر و رو شد و از ویرانه ‌های آن هم چیزی به دست نیامد.»
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا