عجایب هفتگانه دوران باستان- معبد آرتمیس
«آرتمیس» نام یکی از الهه های دوران باستان است. این معبد برای هدیه به او در 7 قرن قبل از میلاد مسیح ساخته شده است، البته این بنا از 550 سال قبل از میلاد به عنوان یکی از عجایب هفتگانه باستان شناخته شده است. این معبد در زمان خود یکی از زیباترین معابد و در قرن های طولانی یکی از مراکز مذهبی مهم بوده است. در این معبد بیش از 1000 مجسمه از مجسمه سازان معروف وجود داشته و نقش برجسته های زیبایی برای تزیین ستون ها داشته که امروزه بیشتر آنها در موزه بریتانیا نگهداری می شوند. ساخت این معبد 120 سال طول کشید و در ساخت آن از سنگ مرمر هم استفاده شده بود
این معبد که امروزه تنها چند ستون از آن باقی مانده در نزدیکی شهر «سلجوق» و در 50 کیلومتری شهر «ازمیر» ترکیه واقع شده و یکی از بناهای تاریخی شهر «اِفِسوس» محسوب می شود.
در سال 356 قبل از میلاد مرد جوانی برای کسب شهرت این معبد را آتش زد. پس از آن معبد مجدداً بازسازی شد تا اینکه گوت ها که نقش مهمی در نابودی امپراطوری روم داشتند دوباره معبد را ویران کردند، اما باز هم معبد بازسازی شد و بالأخره در سال 401 معبد آرتمیس توسط مردم و به رهبری اسقف اعظم قسطنطنیه برای همیشه ویران و نابود شد.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا