عجایب هفتگانه دوران باستان- هرم جیزه
آخرین و قدیمی ترین بنا از عجایب هفتگانه دوران باستان، «هرم بزرگ جیزه» است. این هرم به دستور «خوفو» فرعون مصر ساخته شده و به همین دلیل به هرم خوفو هم معروف است. این بنا در گورستان جیزه در نزدیکی قاهره (پایتخت مصر) قرار دارد.
خوفو در حدود 2589 سال قبل از میلاد مسیح دستور ساخت این هرم را می دهد. ساخت این هرم بعد از 20 سال و با وجود 100 هزار کارگر در سال 2569 قبل از میلاد تمام می شود. طول هر ضلع این هرم 230 متر و ارتفاع آن 147 متر است، البته به دلیل فرسایش ارتفاع آن به 137 متر رسیده است. این بنا به مدت 3800 سال بلندترین ساختمان جهان بوده است. این هرم تنها هرمی است که راه برای بالا رفتن و پایین آمدن دارد. در ساخت آن از حدود ۲٬۳۰۰٬۰۰۰ بلوک به وزن متوسط ۲٫۵ تن استفاده شده است.
گفته می شود این هرم، مقبره فراعنه بوده اما در این بنا هواکش هایی وجود دارد که توجه باستان شناسان را به خود جلب کرده، چون مردگان به هواکش نیاز ندارند، علاوه بر این مومیایی هم از فراعنه، کشف نشده است. بنابراین دانشمندان به این نتیجه رسیده اند که این هرم مکانی برای برگزاری آداب و مراسم ها و تشریفات مذهبی بوده است. راه ورودی این هرم هم آنقدر پیچیده و تو در تو است که بعضی از مهندسان و سازندگان در راهروهای آن گم شده اند.
«هرم بزرگ جیزه طوری جهت بندی شده است که موقعیت خاص ستاره‌ ها را در حدود ۳۰۰۰ سال پیش نشان می ‌دهد. در داخل هرم سه اتاق وجود دارد که بزرگترین آن در پایین ترین طبقه ی هرم است.» در مرکز این هرم دو اتاق وجود دارد که گفته می شود برای پادشاه و ملکه بوده است. همچنین «تابوت فرعون که از گرانیت قرمز ساخته شده بیش از حد کوتاه است و دانشمندان بر این باورند که این تابوت برای بدن انسان طراحی نشده است!»
گروهی از دانشمندان مصری و آلمانی در تلاش اند تا با کمک رباتی قسمت های کشف نشده ی هرم را ببینند و علت ساخت آنها را پیدا کنند. تا کنون این ربات توانسته به اطلاعات زیر دست پیدا کند:
«دو مجرای ستون مانند با زاویه 45 درجه از مقبره پادشاه خارج شده و تا خارج از مقبره ادامه یافته ‌اند كه گفته می ‌شود این دو مجرا برای پرتاب كردن روح فرعون به سوی آسمان طراحی شده است تا روح وی در میان ستاره‌ های آسمان جا بگیرد. در مقبره ملكه دو مجرای دیگر نیز به چشم می‌خورد كه در سال 1872 كشف شده ‌اند و بر خلاف آنچه در مقبره پادشاه دیده می‌ شود، این ستون ‌ها به خارج از مقبره راهی ندارند و هیچ‌ كس نمی‌ داند این مجراها برای چه‌ منظوری ساخته شده اند. در سال 1992 دوربینی كه از درون این مجراها به داخل فرستاده شد، نشان داد پس از طی 60 متر، مسیر با استفاده از درهای آهكی مجهز به دستگیره ‌های مسی مسدود شده اند. در سال 2002 طی اكتشافات بیشتر در آهكی سوراخ شد و جست ‌وجوگران دیدند 20 سانتیمتر پس از آن، در دیگری قرار گرفته است.» دانشمندان تلاش می کنند ربات را برای کشف های جدی تکمیل کنند.»
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا