عجایب هفتگانه جدید- ال کاستیلو چیچن ایتزا
اهرام آل کاستیلو چیچن ایتزا در مرکز منطقه یوکاتان در مکزیک قرار دارد. این هرم بزرگ به صورت پلکانی ساخته شده و به اندازه ی روزهای سال یعنی 365 پله دارد. این معبد متعلق به تمدن و قبیله «مایا» بوده و از آن برای اجرای مراسم قربانی کردن برای خدایان مایا استفاده می شده است، حتی طبق بررسی های انجام شده؛ مراسم قربانی انسان برای خدایان نیز در همین مکان انجام می شده و بقایایی از آن به جا مانده است. باستان‌شناسان معتقدند چیچن ایتزا در حدود هزار سال پیش پایتخت یکی از پادشاهان مایاها به نام «تاپیلتزین چه کوئتزالکولت» بوده ‌است.
در این بنا نمادهایی از جنگ آوری، سلحشوری و . . . وجود دارد. این بنا با طراحی های خاص نجومی زاویه هایی از نور و سایه را ایجاد می کند.
محوطه چیچن ایتزا، شامل چند ساختمان سنگی است که در گذشته به عنوان معبد، حمام، مغازه، زمین بازی، معبد جنگجویان و . . . استفاده می شده است.
یکی از شگفتی های این معبد سنگ برجسته هایی است که به صورت حلقه ای هستند و به دیواره معبد وصل اند. شگفتی این سنگ برجسته ها به این علت است که در گذشته های دور، انسان بدون داشتن ابزار کافی چگونه توانسته این حلقه ها را با این دقت بسازد. همچنین اشکالی از سنگ در این منطقه وجود دارد که آنچنان دقیق برش داده شده اند که وقتی کنار هم قرار می گیرند و به هم وصل می شوند، بین آنها جایی برای عبور یک تیغه کارد هم وجود ندارد.
این معبد در سال 2007 به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید انتخاب شد.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا