عجایب هفتگانه جدید- شهر صخره ای پترا
نظرتان درباره یک شهر سنگی زیبا که در دل کوه کنده شده، چیست؟


شهر سنگی پترا، در یکی از کوه های اردن ساخته شده و امروزه یکی از زیباترین و جذاب ترین آثار تاریخی این کشور است. اسن شهر در جنوب عمان قرار دارد و خط اتصال اردن با بندر عقبه است. در گذشته این شهر حلقه ارتباط بین النهرین با شام، شبه جزیره عربستان و مصر بوده است. پترا به معنی صخره است و از آنجایی که سنگ و صخره های این منطقه سرخ رنگ هستند اعراب این شهر را با نام «المدینه الوردیه» معرفی می کنند.
این شهر در دوران باستان پایتخت حکومت «نَبَطی» بوده است. نبطی جز کوچ نشینانی بودند که 4 قرن پیش از میلاد در این منطقه ساکن شدند. این منطقه صخره ای و سنگی بود و بنابراین کشاورزی و دامداری رونق کمی داشت، اما نبطی ها با امنیتی که در این منطقه بوجود آورده بودند، مسیر امن و مطمئنی را برای مردم و بازرگانان ایجاد کرده و بدین ترتیب این منطقه به یکی از بزرگترین بازارهای تجارت طلا، ابریشم، ادویه، فلفل و عاج فیل تبدیل و از رونق اقتصادی برخوردار شده بود.
این شهر زیبا، منحصر به فرد و پر رونق مورد توجه حکومت های زیادی بود و یکی از آنها که بالاخره هم موفق به تصرف پترا شد، روم بود. در سال 105 میلادی پادشاه روم دستور حمله به پترا را می دهد و لشکر روم هم با محاصره شهر قطع آب به روی مردم، آنان را مجبور به عقب نشینی می کند و بدین ترتیب شهر پترا تحت سلطه روم درمی آید. در سال هایی که پترا توسط رومیان اداره می شد، مردم به کشاورزی روی آوردند. حکومت روم باعث شده بود خلق و خو و آداب و عادت مردم پترا را نیز به رومیان نزدیک شود.
در سال 746 و 748 زلزله باعث شد شهر پترا برای همیشه تخلیه و تا سال ها به فراموشی سپرده شود. تا سال 1812 از کسی از وجود این شهر خبر نداشت تا اینکه جهانگردی سوئیسی به نام «لودویگ برکهارت» برای یک سفر سه ماهه با لباس و اسم عربی به شهرهای عرب زبان سفر کرد و در ضمن سفرش به طور اتفاقی با پترا مواجه شد. شگفتی و زیبایی پترا باعث شد اون در همان اولین لحظات تماشای این شهر تصاویری از آن بکشد، که بعدها باعث معرفی این شهر به مردم شد.
شهر پترا یکی از شگفت انگیزترین و مهمترین ساخته های دست بشر است. با اینکه فرسایش و وزش بادهای شدید در این منطقه و دسترسی سخت به شهر پترا از مشکلات و خطرات احتمالی این بنای زیبا است، اما هنوز هم یکی از آثار باستانی و دیدنی اردن محسوب می شود. این بنا در سال 2007 به عنوان یکی از عجایب هفتگانه جدید ثبت شد.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا