افزایش اعتماد به نفس
در طول روز با فرزندتان صحبت می کنید؟ از علایق او مطلع هستید؟ در تصمیم گیری هایش چه کسی نظر نهایی را می دهد؟وقتی می خواهد تصمیمی را اجرا کند شما چه می کنید؟ در موفقیت ها و شکست هایش شما چه عکس العملی دارید؟ . . . . . و سؤال های بسیار دیگری که باید در موقعیت های مختلف از خودتان بپرسید تا به خوبی از ویژگی های شخصیتی فرزندتان و نتایج و تأثیرات رفتار خودتان بر روحیات و تصمیمات وی متوجه شوید.
اگر شما مادر یک دختر هستید هیچگاه با رفتارهایتان از وی یک انسان ظاهربین و حساس به تیپ ظاهری نسازید. اکثر مادرها برای اینکه بدانند امروز با پوشیدن این لباس خوش تیپ شده اند یا نه؟ و برای اینکه بدانند رژیم لاغری شان تأثیری داشته یا نه؟ از فرزندان دخترشان کمک می خواهند. درست است شما باید به او مشورت بدهید و دخترتان به شما، اما کاری نکنید که نسبت به همه چیز حساس شود. دخترها شدیداً از مادر و پسرها از پدر تأثیر می پذیرند، بنابراین اگر شما مادری باشید که بیشتر به لباس، تناسب اندام و آرایش چهره اهمیت می دهید توقع نداشته باشید که دخترتان فقط به مسایل علمی و فلسفی علاقه مند شود! و اگر در آینده و در آغاز جوانی اش، دختری داشتید که فقط به ظاهرش اهمیت می دهد و چیزی دیگری برایش مهم نیست به او خرده نگیرید و سعی نکنید او را تغییر دهید چون چنین رفتارها و علایقی در او نهادینه شده است. از دوران کودکی (و حتی قبل از تولد) رفتارهای شما در ناخودآگاه فرزندتان ثبت می شود و هر رفتاری از شما بیشتر ببیند همان را به عنوان الگوی رفتاری می پذیرد. پس با احتیاط رفتار کنید.
با دخترتان به کتابخانه بروید کتاب بخوانید آن هم نه فقط کتاب هایی در زمینه رژیم های غذایی و پاک سازی پوست؛ بلکه سعی کنید در تمام موضوعات مطالعه کنید و پس از مطالعه کتاب از او درباره کتاب، موضوع، قلم نویسنده و حتی جلد و صحافی کتاب سؤال کنید. با هم به سینما بروید و درباره فیلمی که دیدید صحبت کنید. ساعتی از روز را با هم تلویزیون تماشا کنید. از او نظر بخواهید و کاری کنید که او درباره هر چیز خوب فکر و موشکافی کند.
او را به عضویت در گروه های مختلف هنری، ورزشی و . . . تشویق کنید اما فقط تشویق نه اجبار. می توانید برای این کار خودتان عضو گروهی شوید تا او مزایای گروه و فواید داشتن هم گروهی و دوست را ببیند البته مواظب باشید که عضویت شما در گروه ها آنقدر وقتتان را نگیرد که از رسیدگی به خانواده غافل شوید که در این صورت مطمئن باشید فرزندتان در موقعیت های مختلف از تمام گروه ها فراری می شود.
اگر در هر موقعیتی از فرزندتان (چه دختر و چه پسر) سؤال کنید که لباسم برای فلان مراسم مناسب است؟ یا به نظرتان در مهمانی خوب و زیبا دیده می شوم؟ خوب صحبت کردم؟ و . . . . نه تنها نشان می دهد خودتان دچار کمبود اعتماد به نفس هستید بلکه اعتناد به نفس را در فرزندتان از بین می برید و او را به شخصی تبدیل می کنید که تمام عمر برای رضایت و خوشآمد دیگران زندگی می کند و اگر مورد رضایت دیگران قرار نگرفت خجالت زده و ناراحت می شود. به انتخاب های خودتان و فرزندتان احترام بگذارید. جمله ی «وای مردم چه می گویند» را برای همیشه فراموش کنید. به فرزندتان اجازه دهید خودش انتخاب کند و برای انتخاب هایش ارزش و احترام قائل باشید. فقط اگر در انتخابی راهنمایی خواست راهنمایی اش کنید اما اجبار نه.
فرزندتان را به خاطر انتخاب ها و رفتارهای شایسته اش تشویق و تحسین کنید. اما مواظب باشید که تحسین های شما فقط درباره یک مورد خاص نباشد، مثلاً فقط ظاهر و پوشش او را تشویق نکسند بلکه در تمام زمینه متوجه او باشید. حتی اگر درباره فرزند دیگران نیز صحبت می کنید مواظب باشید که فقط در یک موضوع صحبت نکنید مثلاً فقط نگویید پسر فلانی یا دختر فلانی چقدر زیبا لباس می پوشد و یا چقدر ساکت است و . . . . چون کم کم فرزند شما فکر می کند که رفتار مناسب یعنی همین و فقط در این مورد تمرکز می کند. تحسین و تشویق هایتان را متعادل کنید، اگر یک بار او را به خاطر ظاهرش تحسین می کنید حتماً دو بار به خاطر رفتارهای دیگرش تشویق کنید.
درباره برنامه ای درسی اش، علایق اش به فعالیت های فوق برنامه و . . . با او صحبت کنید، اجازه دهید میزان اهمیت خود را نزد شما متوجه شود. او را تشویق کنید که فعالیت های مورد علاقه اش را دنبال کند. به او کمک کنید تا به این باور برسد که می تواند با خلاقیت ها، هنر و توانایی هایش ابراز وجود کند نه فقط با ظاهر و ابزار و وسایل ظاهری اش. به او کمک کنید تا بفهمد عظمت، بزرگی و احترام بیشتر از آنکه در ظاهر افراد باشد به رفتار و منش و توانمندی های آن هاست.
در آخر باید گفت آنچه که به تقویت و افزایش اعتماد به نفس در هر سنی کمک می کند توجه، تسلط و احترام به فرد، علایق، انتخاب ها و توانایی های اوست.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا