سوزن
همه ما تقریباً با سوزن و به خصوص سوزن خیاطی آشنا هستیم، اما آیا می دنید، برای اولین چه کسی سوزن را اختراع کرد؟
باستان شناسان قدیمی ترین سوزنی که کشف کرده اند، در منطقه سیبری و با قدمت 50 هزار سال است که نزدیک به 8 سانتی متر هم طول دارد و این یعنی اینکه انسان ها از ابتدای تاریخ توانایی و هوش ساخت ابزار آلات مختلف را داشته اند.
سوزه های قدیمی از جنس سنگ، استخوان ماهی و پرنده، چوب و عاج بوده اند. این سوزن ها تقریباً بزرگ اند و احتمالاً برای دوخت پوست حیوانات به کار می رفته اند.
قدمت سوزن بسیا زیاد است و نمی توان تاریخ معینی برای آن بیان کرد، اما سوزن های فلزی امروزی برای اولین بار توسط رومی ها و از جنس برنز و آهن ساخته شد. سپس چینی ها و پس از آنها آلمان شروع به ساخت سوزن کرد و تقریباً از قرن 14 میلادی بود که اولین سوزن های فولادی در آلمان ساخته شد. این صنعت از طریق آلمان به انگلیس و سپس فرانسه هم وارد شد تا جایی امروزه بهترین کارخانه های سوزن سازی در آلمان و فرانسه مشغول به کارند.
سوزن در طول سال ها تغییرات زیادی کرده و تنوع بسیاری پیدا کرده است. مثلاً سوزن های دوپایه، منحنی، سر کج و ... از انواع مختلف سوزن هستند.
برخلاف شکل ساده سوزن باید بدانید، ساخت سوزن اصلاً کار ساده ایی نیست و علاوه بر صنعت پیشرفته و به افراد متخصص و ماهر زیادی هم نیاز دارد.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا