چرا بعضی کشورها از سمت راست و بعضی از سمت چپ جاده رانندگی می کنند؟
چرا بعضی کشورها از سمت راست و بعضی از سمت چپ جاده رانندگی می کنند؟
در گذشته های دور و دوران نبرد با شمشیر، معمولاً افراد شمشیر را در سمت چپ خود می بستند و برای اینکه در هنگام پیاده روی شمشیرشان به افراد مقابل برخورد نکند، از سمت چپ مسیر حرکت می کردند. اسب سوارها هم هنگام سوار و پیاده شدن از اسب جهت راست را ترجیح دادند چون در صورت حمله وقتی که از سمت راست پیاده می شدند، دست راستشان زودتر از اسب جدا می شد و می توانستند به راحتی و حتی در حین پیاده شده شمشیر را از غلاف خارج کنند. بنابراین در عصر ورود کالسکه در اروپا ، همین روال ادامه پیاده کرد. یعنی افراد پیاده از کنار خیابان و سمت چپ و کالسکه ها از مسیر میانی خیابان که مایل به راست است، عبور می کردند.
این روش ادامه داشت تا اینکه بعد از انقلاب کبیر فرانسه که دیگر کالسکه سواری وجود نداشت و مردم هم نمی خواستند نظام طبقاتی گذشته را حفظ کنند، این نظام را تغییر دادند، یعنی دیگر نمی خواستند از سمت چپ حرکت کنند. بعدها و در دوره ناپلئون، فرانسه این قانون رانندگی را در کشورهای مستعمره خود گسترش داد.
همچنین کشاورزان آمریکایی وقتی که محصولات خود را درو می کردند، آن ها را در گاری های بزرگی می گذاشتند که با حداقل دو اسب حرکت می کرد، بنابراین کشاورز که جایی برای نشستن نداشت باید روی یکی از اسب ها می نشست و برای راحتی اسب چپ را انتخاب می کرد تا بتواند با دست راست و با تسلط بیشتری اسب های سمت راست را کنترل کند. همچنین کشاورز می توانست در حین نزدیک شدن به گاری دیگر، فاصله چرخ ها را ببیند و مانع برخورد گاری ها شود. به همین خاطر گاری ها از سمت راست جاده حرکت می کردند.
اما کشور انگلیس از سمت چپ رانندگی می کنند و فرمان اتومبیل سمت راست قرار دارد و کشورهایی که قبلاً مستعمره انگلستان بودند نیز به همین روال رانندگی می کنند.
بهتر است بدانید حدود ۷۵% کشور های دنیا در سمت راست جاده رانندگی می کنند و بقیه در سمت چپ جاده. بیشتر کشور هایی که در سمت چپ جاده رانندگی می کنند، مستعمره های سابق بریتانیا هستند مثل هند، بنگلادش و هنگ کنگ.
در نقشه زیر کشورهایی که با رنگ قرمز روشن مشخص شده اند از سمت راست (البته این جهت تغییر یافته است)، کشورهایی که با رنگ قرمز تیره مشخص شده اند سمت راست و کشورهایی با رنگ آبی تیره و روشن سمت چپ رانندگی می کنند. البته کشورهایی که با رنگ آبی روشن مشخص شده اند پیش از این از سمت راست حرکت می کردند. و اما کشورهایی بنفش رنگ کشورهای هستند که بعضی از استان هایشان از سمت راست و برخی از سمت چپ حرکت می کنند.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا