دروازه جهنم
در اطراف روستای «قره قوم» از توابع استان آخال ترکمنستان، گودال بزرگی به قطر 70 متر و گودی بیشتر از 20 متر، بیش از 40 سال است که به علت تراوش گاز طبیعی در حال سوختن است و بوی سوختگی و گاز و گوگرد تا مسافت زیادی به مشام می رسد. حرارت غیر قابل تحمل این گودال تا حدود 60 متری لبه آن می رسد. روشنایی این گودال از کیلومترها دورتر دیده می شود و به یکی از جاذبه های گردشگری ترکمنستان تبدیل شده است.
دروازه جهنم در سال 1971 ایجاد شد وقتی که یک دکل حفاری شوروی به طور اتفاقی به یک منبع گاز زیرزمینی ضربه زد. این ضربه باعث فروپاشی این قسمت از زمین شد و دکل را نیز با خود به داخل کشید. حفره ای که به وجود آمد باعث نشت قابل توجهی از گازهای سمی شد. برای جلوگیری از یک فاجعه زیست محیطی شوروی ها حفره را شعله ور کردند.
«پایگاه رسمی اینترنتی مؤسسه «نشنال جئوگرافی» در تازه‌‏ ترین گزارش خود از گودال شعله ‌‏ور «دوازه جهنم» در ترکمنستان اعلام کرد که «جورج کورونیس» محقق و جهانگرد کانادایی نخستین انسانی است که به عمق 30 متری این گودال که بیش از 40 سال در حال سوختن است، رفته است.
وی از نزدیک از این گودال منحصر به فرد بازدید و نمونه ‌‏هایی از آن محل را نیز برداشت و مورد تحقیق قرار داده که تحقیقات وی نشان از وجود یک نوع باکتری دارد که در عمق 30 متری این گودال به حیات خود ادامه داده است.
این ماجراجوی کانادایی ضمن تشریح احساسات خود در زمان پایین رفتن به عمق گودال مذکور نوشته است هر قدر که در عمق این گودال فرو می ‌رفتم صدای سوزش گاز نیز وحشتناک ‌تر به نظر می‌ رسید.»
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا