چرا برج پیزا کج است؟
یکی از آثار باقیمانده از قرون وسطی، برج پیزا در ایتالیا است. یکی از دلایل شهرت این برج، کج بودن آن است.
در قرن دوازدهم میلادی، مردم شهر «پیزا» تصمیم گرفتند در کنار کلیسای جامع شهر، برجی بلند بسازند که بلندتر از آن در شهرهای دیگر ایتالیا وجود نداشته باشد. در سال 1174 میلادی ساخت برج پیزا آغاز شد. معمار این برج «بونامو» نام داشت و زمانی که هنوز ارتفاع این ساختمان به 12 متر نرسیده بود، متوجه شد که بنا کج شده است، آن هم به دلیل سست و ضعیف بودن زمین. در حال حاضر برج هفت طبقه ی پیزا با 500/14 تُن وزن، در کوتاه ترین قسمتش 86/55 متر و در بلندترین قسمتش 70/56 متر ارتفاع دارد.
علاوه بر این، برج پیزا یک اثر هنری هم محسوب می شود. این برج در طول 177 سال ساخته شد. اولین طبقه این برج در سال ۱۱۷۳ با ستون های بلند و سنگ های مرمر سفید ساخته شد. در سال ۱۱۷۸ بعد از اینکه برج تا طبقه ی سوم ساخته شد، به دلیل سستی زمین تا یک قرن ساخت برج متوقف شد. بعد از این مدت مهندسان آن زمان تصمیم گرفتند برای پنهان کردن کجی برج، در هر طبقه یک طرف آن را بلندتر بسازند، اما این کار هم بی فایده بود، چون برج به سمت دیگر کج شد. و باز هم ساخت برج تا سال 1284 متوقف شد تا اینکه بالأخره طبقه هفتم برج در سال 1319 ساخته و تکمیل شد.
در سال 1934 با بتن ریزی، زیر برج تلاش کردند تا آن را به حالت عمودی برگردانند اما باز هم موفق نشدند.
در سال 1964 دولت ایتالیا، از گروهی از مهندسان و ریاضیدانان کشورهای مختلف خواست تا راهی برای حل این مشکل پیدا کنند. این کار باعث شد نزدیک به 20 سال درهای برج به روی بازدیدکنندگان بسته باشد. تا اینکه در سال 2001 درهای برج برای بازدید باز شد و مهندسان این قول را دادند که برج پیزا تا 300 سال دیگر پابرجا خواهد بود.
یکی دیگر از ویژگی های برج پیزا، وجود هفت زنگ در هر طبقه است. این زنگ ها را شخصی به نام «توماس آندره پیزانو» به سبک رومی طراحی کرد که هر کدام گویای یکی از نت های موسیقی است.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا