خودکار 117 ساله شد
117 سال پیش، خودکار توسط یک مجارستانی ساخته شد. مخترع خودکار یک روزنامه نگار بود که به علت دیر خشک شدن جوهر خودنویس تصمیم گرفت وسیله ای برای نوشتن بسازد که هم نوشتن با آن راحت تر باشد و هم جوهر آن زودتر خشک شود. «لاسلو (لازلو) بیرو» نام این روزنامه نگار بود که از برادر شیمیدانش برای ساخت خودکار کمک گرفت.
خودکار ساختمان ساده ای دارد و از سه بخش تشکیل شده است. «خودکار دارای یک لولهٔ درونی است دارای جوهر چسبناکی که با چرخش گوی کوچک فلزی (7/. میلی‌متر تا 2/1میلی ‌متر در قطر) از جنس برنج، فولاد یا تنگستن کربید در نوک آن، در زمان استفاده پخش می‌شود.» زمانی که شما خودکار را روی کاغذ قرار می دهید و شروع به نوشتن می کنید، گوی غلطان خودکار حرکت می کند و با این حرکت قسمت جوهری شده گوی رو کاغذ قرار می گیرد و قسمت خشک به سمت لوله حرکت می کرد و آغشته به جوهر می شود و سپس با حرکت بعدی خودکار، گوی غلطان مجدداً می چرخد و جوهر روی کاغذ می آید.
این اختراع در سال 1931 میلادی ثبت شده است. لازلو بعدها حق اختراع خود را به یک فرانسوی به نام مارسل بیک ( Marscel Bich ) فروخت. او هم تولید انبوه خودکار با نام «بیک... Bic» شروع کرد.
بهتر است بدانید در انگلیسی به این ابزار خودکار نوک ساچمه‌ای و در فارسی فقط خودکار می گویند.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا