تاریخچه ماشین حساب
«ماشین حساب»، «حسابگر» و «رایِشگر» که در لغت فارسی «آماره» نامیده می شود، وسیله ای برای انجام محاسبات ریاضی است. اولین نمونه های ماشین حساب ها تنها قادر بودند عملیات ساده جمع و تفریق و بعدها ضرب و تقسیم را انجام دهند و تعداد عددهایی را که می توانستند محاسبه کنند بسیار کم بود. با گذشت زمان و افزایش نیاز بشر به این وسیله، ماشین حساب ها آنقدر پیشرفت کردند که امروزه به ترکیبی از رایانه و ماشین حساب تبدیل شده اند و می توانند انواع عملیات های پیشرفته ریاضی را انجام دهند و حتی نمودار هم در اختیار کاربر قرار دهند. در ادامه به طور مختصر مطالبی را درباره تاریخچه ماشین حساب می خوانید.

*اولین نمونه ماشین حساب، «چوب خط» بوده است.
چرتکه یکی از نمونه های ماشین حساب است که در 2400 سال پیش از میلاد مسیح استفاده می شده و هنوز هم در کشورهایی مانند چین و ایران کاربرد دارد.

*اولین ماشین حساب های آنالوگ مانند «اسطرلاب» در دوره باستان برای انجام محاسبات نجومی استفاده می شده است.

*«کره هامن‌ نما ساخته ی ابوریحان بیرونی (۱۰۰۰ سال بعد از میلاد)، اسطرلاب‌ های ساخته ابراهیم بن یحیی الزرقالی (۱۰۱۵ میلادی)، برج ساعت نجومی ساخته سو سانگ (۱۰۹۰ میلادی) و ساعت نجومی ساخته بدیع ‌الزمان جزری (۱۲۰۶ میلادی)» جز اولین نمونه های ماشین حساب های آنالوگ «قابل برنامه ریزی» هستند.

*«استخوان ‌های نپیر» ساخته ی جان نپیر ریاضیدان اسکاتلندی در سال 1617 که از جنس استخوان و عاج بود و برای ضرب و تقسیم استفاده می شد.

*«خط‌کش محاسبه (Slide Rule)» ساخته ی ویلیام اوترد در سال 1622.

*«ساعت محاسباتی» ساخته ی ویلهلم شیکارد در سال 1623 که اولین نمونه ماشین حساب مکانیکی است.

*«پاسکالین» ساخته ی بلز پاسکل در سال 1645 برای کمک به پدرش در انجام محاسبات مالیات فرانسه.

*«ماشین تفاضلی» ساخته ی چارلز بابیج در سال 1822 که قادر بود ۷ عدد مختلف تا ۳۱ رقم اعشار را نگه داشته و روی آن‌ ها محاسبه انجام دهد.

*«کامپتومتر» ساخته در. ای. فلت آمریکایی در سال 1884 که اولین نمونه موفق ماشین حساب کلیددار بود.

*«میلیونر» ساخته ی اتو استایگر در سال 1923 که قادر بود ضرب مستقیم در هر عددی را انجام دهد.
آغاز قرن بیستم، آغاز پیشرفت ماشین حساب های مکانیکی بود مانند ماشین 10 کلید دالتون در سال 1902. ماشین حساب های اولیه معمولاً بزرگ و سنگین بودند و محاسبات زیادی را هم نمی توانستند انجام دهند. با هر بار تغییر در ساختار ماشین حساب ها سعی می شد تا وزن آنها هم کم شود و شرکت ژاپنی «کاسیو» در این مورد پیشقدم و اولین ماشین های حساب های کوچک و کم وزن ساخت آنها بود.

* اولین نمونه ماشین حسابی که در دست جا می‌ گرفت در سال ۱۹۶۷ توسط شرکت تگزاس اینسترومنتز وارد بازار شد.

*اولین نمونه جیبی و کاملاً الکترونیک ماشین حساب که نمایشگر «ال ای دی» هم داشت، به نام «هَندی» در سال ۱۹۷۱ به بازار عرضه شد.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا