اولین چراغ‌ راهنمایی
اولین چراغ راهنمایی توسط یک مهندس انگلیسی راه آهن به نام "J P Knight " در بیرون ساختمان مجلس لندن نصب شد. این چراغ از دو فانوس گازی که دو رنگ قرمز برای توقف و سبز به معنای احتیاط تشکیل شده بود. البته جالب است بدانید این چراغ برای اتومبیل نبود، بلکه برای نظم و ترتیب در عبور و مرور واگن ها، کالسکه ها، عابران پیاده و چهارپایان بود. البته این چراغ در سال 1869 منفجر شد.
اما نسل جدید چراغ راهنمایی که بسیار شبیه چراغ های امروزی است، بعد از اختراع اتومبیل توسط یک پلیس راهنمایی و رانندگی در شهر «دیترویت» آمریکا ساخته و نصب شد. این چراغ با الهام از چراغ کنترل خط ریل راه آهن طراحی شده بود و سه چراغ قرمز، نارنجی و سبز داشت. این سه چراغ همان فانوس های چراغ کنترل ریل راه آهن بودند. این چراغ راهنمایی در یکی از تقاطع های شهر دیترویت نصب شد. بعد آزمایش های موفقیت آمیز در کمتر از یکسال، در 15 تقاطع دیگر شهر چراغ راهنمایی نصب شد و پس از آن هر سال چراغ راهنمایی پیشرفته تر شد.

اما در ایران و تا قبل از دهه 30، چراغ راهنمایی یک کوله پشتی بود که دو چراغ سبز و قرمز و یک کلید خاموش و روشن داشت. این کوله پشتی به پشت مأمور بود و کلید آن روی سینه چپش قرار داشت. (متأسفانه تصویری از این چراغ راهنمایی، یافت نشد.)
اما چراغ های شبیه چراغ های امروزی اولین بار در دهه 30 و در تقاطع های سپه، ولی عصر، پل امیر بهادر، باغ ملی، دروازه شمیران، گمرک و امیریه نصب شد.
اولین چراغ های راهنمایی ایران که در سال های 39 و 40 نصب شد و جز چراغ های مجهز بود، فانوس های لامپی کوچکی داشت که در ساعاتی میانی روز دید کافی نداشت و به علاوه چون از طریق کابل های هوایی از برق استفاده می کرد، احتمال ایجاد اختلال در سیستم برق شهر بسیار زیاد بود و به همین دلیل ممکن بود به صورت مکرر چراغ راهنمایی خاموش شود.
همچنین این چراغ ها به صورت غیرخودکار و توسط مأمور راهنمایی و رانندگی کنترل می شد. یعنی میزان سبز یا قرمز بودن چراغ کاملاً به نظر مأمور بستگی داشت و او با توجه به وضعیت ترافیک رنگ چراغ را تغییر می داد.
در سال های بعد و با تحول چراغ راهنمایی، چراغ هایی در شهر نصب شد که در آنها مدت زمان سبز یا قرمز بودن چراغ از قبل تعیین شده بود و در تمام ساعات شبانه یکسان بود و تغییری نمی کرد.

اما کم کم چراغ راهنمایی تغییر کرد و چراغ های امروزی با تکنولوژی بالاتر استفاده شدند.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا