آووکادو
آووکادو
آووکادو یا گلابی تمساح نام یک درخت و میوه است که در مناطق گرم و استوایی رشد می کند. درخت این میوه رشد خیلی سریعی دارد و تا 20 متر هم رشد می کند. برگ های این درخت همیشه سبز است و طول آنها به 12 تا 15 سانتیمتر می رسد. این درخت جز گیاهان گلدار محسوب می شود و گل های زرد رنگ مایل به سبز و به عرض ۵ تا ۱۰ میلی ‌متر دارد.
میوه این درخت شبیه به گلابی است و بین 7 تا 10 سانتیمتر رشد می کند. میوه این درخت را می توان به صورت خام یا پخته مصرف کرد.
آووکادو ارزش غذایی بالایی دارد و در مقایسه با موز 35 درصد پتاسیم بیشتری دارد. این میوه جز چرب ترین میوه های محسوب می شود اما چربی آن مضر نیست. همچنین این میوه فیبر محلول و نامحلول زیادی دارد که برای بدن بسیار مفید است و با خوردن آن تا زمان زیادی احساس سیری می کنید. اسید فولیک، ویتامین K، ویتامین B6، ویتامین C و ویتامین E، اسید پانتوتنیک، امگا ۳، امگا ۶ و امگا ۹ مواد مغذی دیگر آووکادو هستند.
مصرف آووکادو اثر مثبتی بر سطح کلسترول و سیستم قلبی-عروقی، تقویت پوست و مو، سیستم ایمنی و اعصاب بدن دارد.

نهال های این میوه در دهه 40 شمسی از «اکوادور» وارد ایران شد. در حال حاضر در باغ های شمال کشور بیش از 50 هکتار باغ آووکادو وجود دارد که هر سال نزدیک به 100 تن میوه تولید می کند.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا