درخت نان
درخت نان Artocarpus altilis یا برد فروت، گونه ای از درختان گلدار و از خانواده توت است. این درخت در مناطق گرم و مرطوب و اغلب کشورهایی که روی خط استوا قرار دارند و در خاک های شور و ماسه های مرجانی رشد می کند. این درخت را می توان در آسیای جنوب شرقی، بیشتر جزایر اقیانوس پاسیفیک، بادپناه و جزایر بادگیر کارائیب مشاهده کرد.
علت نامگذاری این درخت به «نان» به خاطر بافت میوه ی پخته آن است که شبیه نان می شود.
درخت نان می تواند تا 26 متر ارتفاع و 2 متر قُطر تنه رشد کند. همچنین میوه ی این درخت گاهی به وزن 22 کیلوگرم هم می رسد، چون میوه درخت نان یکی از بزرگترین میوه های جهان است. میوه این درخت بیضی شکل، زرد و خاردار است و مغز قهوه ای ترش یا شیرین دارد و می توان میوه آن را به صورت خام، سرخ شده، سوخاری، آب پز، بخارپز و کبابی مصرف کرد.
درخت نان دارای دو نوع میوه است. يکی وحشی که دانه دار است و گوشت کمتری دارد و ديگری بدون دانه يا کم دانه، که به طور وسيع کشت می شود. مغز این میوه هم قابل خوردن است و پس از پختن و بو دادن مزه ای مانند شاه بلوط دارد.
درخت نان یکی از درخت های میوه دارِ پر بازده است چون در هر فصل میوه دهی می تواند بیش از 200 کیلو میوه بدهد.
درخت نان برگ های درشت، ضخیم، چرمی و سبز رنگ دارد که پشت آن کرک هایی نیز دیده می شود. این درخت تک پایه است، یعنی هم گل های نر دارد هم گل های ماده. ابتدا گل های نر و پس از مدت کوتاهی گل های ماده رشد می کند و پس از 3 روز گرده افشانی صورت می گیرد.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا