هاپکیدو
ورزش های رزمی یکی از انواع رشته های ورزشی که در میان نوجوانان طرفداران بسیاری دارد و شامل رشته هایی مانند تکواندو، کاراته، ووشو و . . . می شود. هاپکیدو نیز یکی از پرطرفدارترین هنرهای رزمی کره ای است که با استقبال بسیاری روبرو شده است و در حال حاضر روزبه روز بر طرفدارانش اضافه می شود. این رشته نیز مانند بسیاری از ورزش های رزمی دیگر از کره شروع شد و به مردم سایر مناطق جهان معرفی شد. هاپکیدو در سال 1954 توسط استاد «چویی یونگ سول» در کره ایجاد شد و پس از آن شاگردان چوئی این ورزش را به سایر مناطق جهان معرفی کردند. استاد چویی به عنوان پدر و بنیان گذار این رشته شناخته می شود. از معروف ترین و موفق ترین شاگردان استاد چویی می توان «جی هان جائه» را نام برد. وی مبدع سبك سین مو (والاترین روح هنرهای رزمی) است.
هاپکیدو درکشورکره به تمام نیروهای پلیس آموزش داده می شود و پلیس های سراسر دنیا و نیروهای امنیتی تمام کشورها،FBI و ... آموزش می بینند و از فنون و مهارت های این رشته استفاده می کنند. در ایران نیز این رشته ورزشی پرطرفدار علاوه بر تهران در سایر شهرستان ها و حتی کشورهای همسایه آموزش داده می شود. همچنین هاپکیدو در بسیاری از ارگان های دولتی، ارتش، سپاه، نیروی انتظامی، دانشگاه های افسری آموزش داده می شود.
کلمه ی هاپکیدو از سه بخش «هاپ» به معنی هماهنگ کردن، «کی» به معنی انرژی جسمی و ذهنی و «دو» به معنی راه و روش هماهنگی تشکیل شده است. در این رشته به افراد آموزش داده می شود که با کمک روش ها و فنون این رشته بین اعضای بدن خود و انرژی جسمی و ذهنی شان هماهنگی ایجاد کنند و در هر شرایطی بتوانند از خود دفاع کنند. هاپکیدو همان رشته ای است که در میان مردم به عنوان «دفاع شخصی» شناخته شده است و جز رشته های تلفیقی رزمی می باشد و کمتر بر حمله تکیه دارد.
هاپکیدو ورزشی برای همه سنین است و هیچ گونه محدودیت سنی و ضعف جسمانی ندارد و در تمام سنین از کودک تا فرد سالمند می تواند با استفاده از آموزش فنون هاپکیدو از خود درهر شرایطی دفاع کند. در هر جلسه تمريني و عملي هاپکیدو بخش هاي مختلفی مانند بدنسازي، ضربات دست و پا، تمركز، تكنيك هاي قفل مفصلي، پرتاب و انواع سلاح سرد و . . . وجود دارد که هر مرحله نیز شامل موارد جزئی تری می شود. در اين سبك مانند ساير رشته هاي رزمي رتبه بندی ها براساس كمربند از سفيد تا مشكي ( دان1 الي ... ) مي باشد.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا