روز قلم
از آنجایی که کتاب و آثار مکتوب هر سرزمین یکی از بهترین و مؤثرترین راه های ارتباط میان فرهنگ های مختلف است، روز چهاردهم تير ماه به پيشنهاد انجمن قلم ايران و تصويب شوراي فرهنگ عمومي , به عنوان «روز قلم» در تقويم رسمي جمهوري اسلامي ايران به ثبت رسيد.

علت انتخاب «قلم» برای این روز این است که در تمام جوامع قلم به عنوان وسیله و ابزار نوشتن که رازدار و دانای تمام علوم است شناخته می شود. به کارگیری و استفاده از قلم یعنی بیان و انتشار علوم و در نتیجه ایجاد ارتباط میان انسان و جوامع گوناگون.

جالب است بدانید روز چهاردهم از ماه تیر، در ایران باستان روز تیر یا عطارد نامیده می شود و عطارد در فرهنگ ایرانی معنی و نشانه ی کاتب و نویسنده ستارگان است. علاوه بر ایران باستان، به طور کلی در تمامی فرهنگ ها قلم و نگارش و نویسندگی مورد توجه و اهمیت بوده، به خصوص که در دین اسلام تعلیم و تعلم مورد ستایش واقع شده، تا آنجا سوره های علق و قلم به این موضوع پرداخته اند و خداوند به قلم سوگند خورده است. همچنین در روایت گوناگونی از ائمه اطهار (ع) قلم و اهمیت آن تأکید شده است. حضرت علی (ع) قلم را رساترین و گویاترین وسیله ای می دانند که از سوی انسان سخن می گوید.


Shiachildren نیز این روز به تمام نویسندگان و کاتبان ایرانی در تمام حوزه های فرهنگی و علمی، تبریک می گوید.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا