سالروز ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا
پیوند آسمانی


یکی از مهم ترین وقایع اسلام، ازدواج حضرت علی و حضرت زهرا است که موجب شکل گیری درخت پربار امامت شد. در خصوص تاریخ ازدواج و سن امام علی و حضرت زهرا در زمان ازدواج اختلاف بسیار است اما بنابر روایت امام صادق (ع) عقد على و فاطمه (ع) در ماه رمضان، و ازدواج آنها در ذى حجّه سال دوم هجرى بوده است. [1]
سن حضرت زهرا در زمان ازدواج بین 10 تا 14 سال و سن حضرت علی 21 سال بوده است.
و اما داستان خواستگاری و ازدواج حضرت زهرا و حضرت علی را می توانید در ادامه بخوانید:
«پس از دو سال که از حضور پیامبر و حضرت زهرا در مدینه می گذشت، خواستگاران زیادی برای حضرت زهرا آمدند که همگی با جواب منفی پیامبر روبرو شدند. پیامبر به آنان فرموده بود «تعیین همسر فاطمه با خداست.» دیگران که می دانستند تنها علی (ع) هم کفو فاطمه (س) است به او پیشنهاد دادند که در درخواست ازدواج با حضرت زهرا تعجیل کند. حضرت علی نیز با شرم و حیای فراوان تقاضای خود را با پیامبر مطرح نمود و رسول خدا که در انتظار چنین پیشنهادی بود صورتش از سرور و شادمانی بر افروخته شد، فرمود: صبر کن تا از فاطمه اجازه بگیرم. پیغمبر نزد فاطمه (ع) رفت، فرمود: دخترم! علی بن ابی طالب (ع) را به خوبی می شناسی برای خواستگاری آمده است. آیا اجازه می دهی ترا به عقدش در آورم؟ فاطمه از خجالت سکوت کرد و چیزی نگفت. پیغمبر چون آثار خشنودى را در چهره او دید گفت: الله اکبر و سکوت او را علامت رضایت دانست . پیامبر (ص) روزی را برای خواندن خطبه عقد مقرر کردن و به مسجد رفت.

در روز مقرر پیغمبر (ص) در حالی که صورتش از سرور و شادمانی می درخشید به مسجد تشریف برد، هنگامی که مردم جمع شدند، بر فراز منبر رفت و پس از حمد و ثنای فرمود: ای مردم آگاه باشید که جبرئیل بر من نازل شد و از جانب خدا پیام آورد که مراسم عقد ازدواج علی و فاطمه علیها السلام در عالم بالا و در حضور فرشتگان برگزار شده و دستور داده که در زمین نیز آن مراسم را انجام دهم، و شما را برآن گواه بگیرم. سپس علی علیه السلام برخاست و فرمود: خدا را بر نعمت هایش سپاس می گویم و شهادت می دهم که بغیر از او خدایی نیست. شهادتی که مورد پسند و رضایت او واقع شود. درود بر محمد صلی الله علیه وآله، درودی که مقام ودرجه اش را بالا برد. ای مردم! خدا ازدواج را برای ما پسندیده و بدان دستور داده است. ازدواج من و فاطمه را خدا مقدر کرده و بدان امر نموده است. ای مردم! رسول خدا فاطمه را به عقد من در آورد و زره ام را از بابت مهر قبول کرد. از آن حضرت بپرسید و گواه باشید. سپس حضار دست به دعا برداشته گفتند: خدا این ازدواج را بر شما مبارک گرداند و در میانتان دوستی و محبت افکند.»


امام صادق ع می فرمایند:
اگر خداوند اميرمؤمنان را براي فاطمه نمي‏ آفريد ، در زمين همتايي براي او نبود.

shiachildren فرا رسیدن سالروز این پیوند خجسته را به شما عزیزان تبریک و شادباش می گوید.
پاورقی
1-إربلی، علی بن عیسی، کشف الغمة، ج 1، ص 364، مکتبة بنی هاشم، تبریز، 1381ق
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا