جشنواره فیلم فجر
در کشوری مانند ایران که فرهنگی غنی و با سابقه دارد، برگزاری جشنواره و همایش و . . . برای ارائه و رقابت آثار مختلف هنری و فرهنگی لازم و ضروری است. یکی از این جشنواره ها که برای هر ایرانی آشنا و مهم است، جشنواره فیلم فجر است.
جشنواره فیلم فجر بزرگترین رویداد سینمایی کشور است. سابقه برگزاری این جشنواره به قبل از انقلاب برمی گردد که با عنوان «جشنواره بین‌ المللی فیلم تهران» برگزار می شد و در آن فیلم های برگزیده ایرانی در کنار فیلم های بین المللی رقابت می کردند.
پس از پیروزی انقلاب اسلامی، مدتی این جشنواره فعالیت نمی کرد تا اینکه در سال 1361 مجدداً تحت عنوان «جشنواره فیلم فجر» و در بهمن ماه و همزمان با دهه فجر شروع به کار کرد. این جشنواره توسط بنیاد سینمایی فارابی و زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می ‌شود و تا سال 1394، 34 دوره از این جشنواره برگزار شده است.

نخستین دوره جشنواره فیلم فجر از ۱۲ تا ۲۲ بهمن سال ۱۳۶۱ به دبیری حسین وخشوری برگزار شد.

تا سال 1374 جشنواره فجر صرفاً به تولیدات سالیانه سینمای ایران می پرداخت و از همین سال بخش بین المللل نیز اضافه شد. بهترین جایزه این جشنواره «سیمرغ بلورین» است و رقابت سینماگران در بخش های مختلف بر سر به دست آوردن این سیمرغ است. البته در بخش بین الملل جشنواره علاوه بر سیمرغ بلورین، «سیمرغ سیمین» هم وجود دارد که به رده های بعدی اهدا می شود. علاوه بر این جایزه دیپلم افتخار و لوح زرین از دیگر جوایز این جشنواره می‌ باشند. در طول سالیان اخیر علاوه بر فیلم های ایرانی و خرجی ، بخش های دیگری به جشنواره فیلم فجر اضافه شده که عبارتند از : سینمای مستند، فیلم کوتاه و مسابقه مواد تبلیغاتی و اطلاع‌ رسانی و . . .
همچنین در افتتاحیه هر جشنواره که در 12 بهمن برگزار می شود، از یکی از هنرمندان و نام آوران سینما و تلویزیون تقدیر می شود.
لازم به ذکر است بخش بین الممل جشنواره در حال حاضر و از سال 1393 به صورت جداگانه از جشنواره فیلم ایران برگزار می شود.
جشنواره فیلم فجر در بخش سینمای ایران و سینمای جهان برگزار می شود و شامل بخش های زیر می شود:

*بخش سینمای ایران:

سودای سیمرغ (مسابقه سینمای ایران)
نگاه نو (فیلم‌های اول)
سینما حقیقت (آثار مستند سینمایی)
هنر و تجربه (تجربه اول)
انیمیشن (این بخش از دوره سی و چهارم یعنی سال ۱۳۹۴ به بعد اضافه گردید)

* بخش سینمای جهان:

جام جهان نما
سینما سعادت
جشنواره جشنواره‌ ها
نمایش ‌های ویژه
جلوه گاه شرق
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا