ماهی قرمز
ماهی های زیبا و دوست داشتنی نوروز که به نام های ماهی قرمز و ماهی گلی شناخته می شود، جز «کپور» ها و «کپورچه» ها هستند. این ماهی به طور میانگین 8 تا 10 سانتی متر طول و بین 190تا200گرم وزن دارند. البته در سن بلوغ طول آنها به 15 تا 20 سانت هم می رسد. با اینکه ما این ماهی ها را به عنوان ماهی هایی که زود می میرند می شناسیم اما آنها می توانند تا 50 سال هم زنده بمانند، البته به شرط آنکه شرایط محیطی و تغذیه ایی خوبی داشته باشند. حتی وزن این ماهی ها تا 20کیلوگرم هم گزارش شده است. این ماهی ها در سن 3 تا 4 سال به بلوغ می رسند.
ماهی قرمزها جز ماهی های آب سرد هستند بنابراین وقتی آنها را در خانه نگهداری می کنیم باید مراقب آب و جای نگهداری آنها باشیم، یعنی در تنگ یا آکواریوم تنگ و کوچک و در محیط گرم و آب گرم نباشند. بنابراین اگر به موقع به آنها غذا داده شود و آب خنک و تمیز هم داشته باشند می توانیم به راحتی آنها را برای 3 تا 4 سال در خانه داشته باشیم. این ماهی ها هم مثل سایر ماهی ها علاقه ای ندارند که اسباب بازی انسان ها شوند. بنابراین از دست زدن به آنها خودداری کنید، چون علاوه بر اینکه ممکن است برای سلامتی خودتان خطر داشته باشد، ممکن است دست زدن به بدن آنها باعث آسیب دیدن پولک و فلس ها و مرگ شان شود.
رنگ این ماهی ها معمولاً طلایی، نارنجی و قرمز گلی است. اگر این ماهی ها در نور مستقیم آفتاب و یا در مکان های تاریک قرار بگیرند، رنگدانه هایشان را از دست می دهند و پولک هایشان کمرنگ و یا حتی سفید می شود. برای اینکه آنها همیشه گلی رنگ بمانند باید در محل هایی نگهداری شوند که به صورت غیر مستقیم نور آفتاب را دریافت کنند، چون اگر نور زیاد باشد علاوه بر آسیب رسیدن به رنگدانه هایشان، آب هم گرم می شود و ممکن است بمیرند.
بهتر است بدانید زیستگاه اصلی این ماهی ها سیبری و آسیای جنوب شرقی است و بیشتر در چین دیده می شوند. این ماهی در چین گاهی آنقدر پروریده می شوند که برای غذا دادن به آنها با شیشه شیر کودک، شیر می دهند.
این ماهی ها توسط انسان به سایر نقاط جهان انتقال داده شده اند و ابتدا هم در اروپا و در کشورهایی مانند ایتالیا، فرانسه و پرتغال به عنوان ماهی های تزیینی وارد شدند.
در سفره هفت سین ما هم از ابتدا ماهی قرمز وجود نداشته، اما سال هاست که جزئی از این آیین ایرانی شده است. در ایران ماهی های گلی به صورت انبوه در کاشان پرورش داده می شوند.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا