عنکبوت ها (1)
اگر تا به حال به زندگی حشرات دقت و مطالعه کرده باشید، می دانید که آنها دقت و انضباط خاصی در همه امور زندگی خود دارند و همین مسأله انسان را شگفت زده می کند. مثلاً زندگی عنکبوت ها! درباره آنها چه می دانید؟ قصد داریم از این به بعد کمی درباره عنکبوت ها بدانیم.
عنکبوت‌ یک جانور شکاری و جز بندپایان است. بدن او از دو قسمت و پاها از 8 قسمت تشکیل شده است. . عنکبوت را در همه جای کره زمین می توان پیدا کرد چه در قعر زمین و چه در آب ها. اندازه عنکبوت ها نیز متغیر است از چند میلیمتر تا 28 سانتی متر. انواع مختلفی از عنکبوت ها وجود دارد که برخی از آنها سمی و خطرناک هستند. عنکبوت جز حشرات گوشت خوار است و از تارهایش برای شکار استفاده می کند. به همین دلیل به عنکبوت ها جانواران «تار ریس» می گویند. تار عنکبوت ها چسبنده است و از پروتئین تشکیل شده و از غده های تارتن زیر شکم عنکبوت ترشح می شود. تار عنکبوت ابتدا به صورت مایع استو به شکل نخی نازک از بدن عنکبوت خارج می شود و سپس در هوای آزاد خشک شده و به صورت نخی مرئی دیده می شود. قطر تار یک دهم تار موی انسان است. تارها شفاف، صاف، نرم و سبک و در عین حال بسیار محکم هستند تا آنجا که گفته می شود مقاومت تار عنکبوت از فولاد هم بیشتر است.
تارها چند نوع مختلف دارند که برخی بسیار محکم اند و خاصیت کششی دارند و برخی ضعیف ترند و خاصیت کشسانی کمتری دارند. همان طور که گفتیم عنکبوت معمولاً از تار به عنوان دام برای شکار استفاده می کنند. آنها تار را به صورت پرده می تند و شکار در آن اسیر می شود. علاوه بر این از تار برای نگه داشتن تخم ها، بالا رفتن از جایی، ساختن دیوار و . . . نیز استفاده می کنند.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا