عنکبوت ها (2)
عنکبوت پرنده خوار
باور می کنید که عنکبوت بتواند پرنده بخورد؟ کمی عجیب است که حشره ی کوچکی که تا به حال دیده ایم بتواند پرنده بخورد چون کوچک ترین پرنده ها هم از یک عنکبوت بزرگتر اند. اما اگر کمی تحقیق کنید می توانید با نوعی از عنکبوت آشنا شوید که از سایر همنوعانش بزرگ تر و یکی از انواع غذاهایش پرنده است. عنکبوت ها اشتهای زیادی دارند و روزانه 20 برابر وزن بدنشان غذا می خورند. عنکبوت پرنده خوار نیز همین طور است و تنها یکی از انواع غذاهایش پرنده است. کرم خاکی، قورباغه یا دیگر بی‌ مهرگان کوچک از دیگر غذاهای مورد علاقه این عنکبوت است. این عنکبوت که بزرگترین عنکبوت جهان است حدود 28 سانتیمتر طول و 170 گرم وزن دارد. این عنکبوت به «جالوت پرنده‌خوار» مشهور است و در آمریکای جنوبی زندگی می کند. یکی از بزرگترین عنکبوت پرنده خوار که در کتاب رکوردهای گینس ثبت شده، 30 سانتیمتر و 170 گرم وزن داشته است.
این عنکبوت برای شکار، با دو بازوی جلویی خود طعمه را می گیرد و سم را به وسیله ی دندان های بلندش به بدن شکار منتقل می کند. دندان های این عنکبوت می تواند تا 4 سانتی متر رشد کند و سر ک موش را به راحتی سوراخ کند. سم این عنکبوت خطرناک است اما برای انسان مشکلی بوجود نمی آورد به جز اینکه نیش دردناکی دارد.
این عنکبوت ها به خاطر بزرگ بودنشان به نظر می رسد که راحت شکار می شوند اما باید دانست که او نیز می تواند به خوبی از خود دفاع کند. این عنکبوت در هنگام مواجهه با خط دست هایش را بالا می آورد و با مالش دست ها به بدنش صدایی بلند تولید می کند که تا چند متر به راحتی شنیده می شود. یک راه دفاعی دیگر عنکبوت این است که هنگامی که احساس خطر کند موهای تیغ دارش را به سمت خط پرتاب می کند و وقتی که حواس دشمن را پرت کرد به او حمله می کند و دندان هایش را در بدن او فرو می کند. اگر موهای تیغ دار این عنکبوت به چشم برسد تا چند روز خارشی دردناک به سراغ فرد می آید.
یک عنکبوت پرنده خوار در طول سه سال به بلوغ می رسد و رطیل می شود. این عنکبوت در بزرگسالی هم می تواند پوست اندازی کند و از این طریق اندام های آسیب دیده ی خود را ترمیم کند.
ثبت نظر
نام و نام خانوادگی :
آدرس الکترونیکی:


کانون ارتباطات و تبلیغات فرا